Sto společně vytvořených kreseb…

„Kresby jsou časovým záznamem konkrétního okamžiku, přičemž se důležitým stává samotný průběh jejich vzniku. Každou kresbu započíná jedna z nás, tedy jeden autor a dokončuje druhý. Výsledné kresby jsou dokumentací, svědkem vzájemného dialogu, neverbální formou rozhovoru mezi dvěma lidmi.“

… a jeden písňový text 

„Ve své práci se již nějakou dobu zabýváme vztahem hudby k obrazu. I v tomto případě sehrává hudba důležitou roli, ačkoliv není sama přítomna. Divák se potkává pouze s textem jedné skladby, který determinuje charakter výsledné instalace. Není to jen samotný akt vzniku kresby, který má vždy časový průběh, ale jako časová se odvíjí hotová kresba před divákem. Kresbu vidíme naráz i postupně, jednu za druhou. Právě toto napětí mezi současností a postupností činí z kresby časový útvar.“

… od autorské dvojice působící od roku 2008, kdy se Gryboś (*1988) a Zentková (*1986) potkaly na Fakultě umění v Ostravě. Později studovaly Fakultu výtvarných umění v Brně. V Brně žijí i v současné době. Při vzájemném předávání elementárních kreseb pozorují proces konstituce příběhu…

„Kresba je v našem pojetí příkladem příběhovosti, která se domáhá a dopracovává děje prostřednictvím kresebně explicitních odkazů na předmětnou skutečnost. Potkáváme se zde s banálními motivy a náměty z okolního světa, které jsou většinou prvotním impulzem k aktu kresby, následně jsou však prostřednictvím „cizí ruky“ narušeny a posouvány mimo rámec zobrazovaného. Každá kresba je tedy dobrodružstvím.“ 

– Jiří Ptáček za použití textu Julie Gryboś a Barbory Zentkové. 

Rozhovor s autorkami si lze přečíst na: 
http://jiriptacek.blogspot.cz/2015/05/barbora-zentkova-julia-grybos-s-bandou.html