Ex igs / Setkání s výtvarníky a designéry

Příležitost setkat se s autory děl vystavených na unikátní výstavě EX – IGS budou mít v sobotu 23. dubna návštěvníci Centra sklářského umění v huti František v Sázavě. V rámci doprovodného programu přehlídky, představující díla účastníků loňského XII. Mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru (IGS), se tady budou prezentovat výtvarníci Jakub Berdych ml., Jakub Janďourek s Michaelou Tomiškovou a Jakub Petr.

 

„Už od rána budou v huti probíhat jednodenní kurzy pro veřejnost – rytí skla s Martinou Štědrovou a slinování skla s Irenou Czepcovou. Od 15:00 hodin pak začne doprovodný program krátkými prezentacemi autorů, s nimiž se potom vydáme na komentovanou prohlídku výstavou,“ řekla programová manažerka Centra sklářského umění Eva Nováková. Návštěvníkům se představí zakladatel a designér studia Qubus Jakub Berdych ml. Pozvání přijali také designéři Studia Dechem Jakub Janďourek a Michaela Tomišková, vítězové Ceny Czech Grand Design 2014, kteří navrhují svítidla i pro sázavský Kavalierglass a.s. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jakub Petr by měl představit svůj interaktivní experiment – propojení digitálního světa se sklem prostřednictvím virtuálních brýlí.

 

Výstava EX IGS v Centru sklářského umění v Sázavě potrvá do 15. června. Představuje kolem 200 děl vytvořených špičkovými světovými výtvarníky na loňském XII. Mezinárodním sklářském sympoziu v Novém Boru (IGS).  Rozsahem se jedná o jednu z největších sklářských výstav za poslední tři roky, která se v Čechách, a možná i v Evropě, koná.

 

Mezinárodní sklářské sympozium IGS (International Glass Symposium) se poprvé konalo v roce 1982. Sklárna Crystalex v Novém Boru tehdy pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence novoborských sklářů zrealizovali své představy. V pravidelných tříletých intervalech se pak v Novém Boru scházeli špičkoví sklářští výtvarníci, aby ve spojení se sklářskými řemeslníky v hutích a rafinačních dílnách před očima odborné i laické veřejnosti předvedli své umění. V průběhu let se na těchto sympoziích vystřídaly stovky umělců. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí a symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností ve světě skla.

 

CESTY SKLA, o.p.s byla založena za účelem poskytování obecně prospěšných služeb, jejichž cílem je podpora, rozvoj a propagace soudobého sklářského umění. Společnost provozuje svou činnost v objektu bývalé sklářské huti František v Sázavě, která byla v roce 2010 zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Záchranu této památky si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu.

 

Kontakt pro další informace:

Eva Nováková, programová manažerka společnosti CESTY SKLA, o.p.s.

tel.: 727 934 166, e-mail: novakova@cestyskla.cz, www.cestyskla.cz