„Země je posvátná, živá dýchající bytost, o níž musíme pečovat tak, jako ona pečuje o nás.
A proto je možné milovat zemi a vodu tak intenzivně, že dokážete žít v zimě ve stanu v
Severní Dakotě a chránit je.“     

Dean Moore, filosof a ekologický aktivista  

V roce 2016 přitáhl pozornost celého světa protest domorodých kmenů v rezervaci Standing Rock v Severní Dakotě proti stavbě ropovodu Dakota Access Popeline (DAPL), ohrožujícího jejich posvátná území, včetně zdrojů pitné vody pro víc než 18 miliónů lidí; aktivně se k němu připojilo přes 300 domorodých indiánských kmenů a víc než 15 000 lidí z USA i z dalších koutů světa. Protest No DAPL ve Standing Rock byl pokračováním staletí trvající rezistence domorodých Američanů vůči praktikám genocidy, páchané na nich Spojenými státy, a zároveň se stal jednou z nejvýraznějších událostí rodící se nové kultury.   Povzbudil v lidech touhu po důstojnosti a budoucnosti, naději, že nemusíme být otroky systému, který Zemi ustavičně ničí a který nás přivedl do politicko-ekonomické bezvýchodnosti, co se týče řešení krize klimatu, a otevřel tak cestu k novému příběhu spolubytí se Zemí.     
Aktivistka Gabriela Benish-Kalná navštívila rezervaci Standing Rock poprvé v roce 2012, kdy zde absolvovala tradiční tři sta mil dlouhou jízdu na koni s domorodým kmenem Lakotů; jízda “Oomaka Tokatakyia,” – jízda pro budoucí generace – je každoroční památkou na zavražděného náčelníka Sitting Bulla a všechny padlé v masakru u Wounded Knee v roce 1891. Když v rezervaci v létě 2016 vypukly protesty proti stavbě ropovodu, respektive když po násilném napadení protestujících ozbrojenými dělníky a psy svolal na podzim náčelník Arwol Looping Horse jezdce ze všech spirituálních jízd, aby s kmenem Lakotů stáli v předních liniích odboje proti privátním bezpečnostním firmám chránícím ropovod, se Gabriela BK k těmto jezdcům v říjnu 2016 připojila v protestním táboře Oceti Sakowin. Žila zde a pracovala jako aktivistka celkem devět měsíců.
Přednáška bude doprovázena projekcí fotografií a ukázek z dokumentárních filmů. Vstupné dobrovolné.
— Organizuje sdružení Pilgrim – Barbora Kinkalová a Jiří Zemánek
+ Kampus Hybernská

Gabriela Benish-Kalná je česko-americká aktivistka a fotografka. Po středoškolském studiu v České republice a Německu vystudovala Kalifornskou univerzitu v Santa Cruz. Působila jako aktivistka v San Francisku a v Berkeley a po vypuknutí protestů v Severní Dakotě se trvale přemístila do rezervace Standing Rock, kde spoluzaložila neziskovou organizaci “Withstand With Wolves.” Dnes se pohybuje mezi Českou republikou, kde se živí jako překladatelka, a Severní Dakotou, kde pracuje jako asistentka právníků, kteří obhajují žalované ochránce vody ve Standing Rock.

Sdružení PILGRIM se orientuje na pěstování holistického přístupu k osobnímu rozvoji, k přírodě a ke krajině i k formování lidské kultury; zaměřuje se na rozvíjení takového životního způsobu, v němž lidské společenství v kontextu všech svých aktivit samo sebe vnímá jako součást většího společenství živé Země. Viz http://pilgrim-putovani.blogspot.cz