Radostná tvořivost Karla Štědrého.

Karel Štědrý prostě maluje. Což dnes vůbec není samozřejmé. Často vidíme jako by koncepce zastiňovala přirozený jazyk malířství, stavěla bariéru mezi divákem a dílem.

Štědrý tyto bariéry bourá, když mimo jakýkoliv symbolismus skládá tvary, barvy, prostor, variuje kompozici, aby našel rovnováhu. Dělá to s radostnou tvořivostí, se kterou objevuje ideální poměry jsoucen, aby se přiblížil dokonalému estetickému výsledku.

Přes geometrický výraz není autorova metoda přísně analytická, ale inspiruje se antickými Pythagorejci. Ti byli názoru, že klíčem k pochopení světa je nalezení různých ideálních poměrů, čísel, která realitu definují, ale i vytvářejí. K odkrývání těchto pravd je nutná znalost geometrie, stejně jako duševní růst, ať už jde trénink mlčenlivosti nebo zpytování svědomí.

Podobně postupuje i Štědrý, pro kterého je zásadní vztah – metoda práce, tolik charakteristická přímostí, přirozeností, jednoznačností. Tyto vlastnosti autor tříbí svým vztahem ke světu. Štědrého malba odráží i fakt, že malíř využívá moderní technologie, které zůstávají prostředkem, nikoliv cílem vizuálního výrazu.  I díky tomu se Karel Štědrý může s diváky podělit o estetickou dokonalost, kterou prezentuje se sobě vlastní samozřejmostí. Tak přirozeně, jako Karel Štědrý maluje, můžeme jeho díla vnímat.

Ondřej Jerman