Instalace Magdaleny Jetelové, připravená speciálně pro Národní galerii v Praze, promění Malou dvoranu Veletržního paláce v rozšířené pole, které návštěvníkovi galerie umožní bezprostřední setkání s autorčiným způsobem myšlení a práce. Prostor galerie se stává místem umění,  které může být nahlíženo hned z několika perspektiv. Prezentovaná instalace intervenuje a vede dialog s architekturou Veletržního paláce a zároveň připomíná  zničenou krajinu evokující pocit nestability a křehkosti globální socio-politické situace a nutící diváka se ptát dále: Kdo je vůdčí osobností tohoto světa? Kdo má v rukou moc? Jak reagovat, když krajina, na kterou se díváme, už nadále nevypadá idylicky? Krajina je nositelem historie, která je skrytě vepsána do jejího povrchu. Člověk kráčející krajinou se zároveň zakouší kolektivní paměť.  Práce Magdaleny Jetelové pokračuje i do přilehlého výstavního prostoru v mezaninu, kde se diváci mohou seznámit s výběrem autorčiných prací od počátku 80. let.

Magdalena Jetelová začala v raných 80. letech vytvářet monumentální instalace a sochy, které se zaměřují na otázku moci, politického vykořisťování a povinnosti nezapomínat. V roce 1981 vystavovala spolu s dalšími umělci svá díla na významné akci Malostranské dvorky. Její práce byly od poloviny 80. let prezentované v mnoha zahraničních institucích a na uměleckých přehlídkách včetně londýnské Tate, Bienále v Sydney, documenta 8 a na samostatných výstavách v londýnských Riverside Studios či newyorské MoMA. 

Kurátor: Milena Kalinovská
Katalog s názvem Magdalena Jetelová – Dotek doby s příspěvky Susanne Altmann, Mileny Kalinovské, Marie Klimešové, Petera Noevera, Jitky Šosové a Mariuse Winzelera