Stěny galerie Artwall pokrývají obrazy nestvůrných bytostí a démonů. Na první pohled se zdá, jakoby to byly ilustrace z hororových komiksů nebo výjevy z mytologií vzdálených kultur. Aktuální výstava opravdu souvisí s dalekými zeměmi, ale bohužel se nejedná o báje ani fiktivní příběhy. Obrazy komiksové a streetartové umělkyně Toy_Box personifikují nemoci a příčiny úmrtí: černou horečku – kala azar, Chagasovu chorobu, spavou nemoc, tuberkulózu a hadí uštknutí. Jsou to nemoci, které zůstávají opomíjené, přestože ovlivňují životy půldruhé miliardy lidí. Týkají se totiž převážně lidí v chudších regionech, kteří nemají peníze na léčbu. Na některé z nich ani účinné léky neexistují, protože jejich vývoj a výroba není pro farmaceutické firmy lukrativní. Výstava uspořádaná společně s mezinárodní humanitární organizací Lékaři bez hranic upozorňuje na dopad těchto nemocí, jejich příčiny i možná řešení.

O Lékařích bez hranic:

Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) jsou mezinárodní humanitární organizace, která poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí. V současné době poskytuje zdravotní péči ve více než 70 zemích světa, a to s pomocí téměř 38 000 místních a více než 3 500 mezinárodních spolupracovníků. V řadě projektů léčí i pacienty trpící opomíjenými nemocemi. Proto na ně dlouhodobě upozorňuje. Spolu s dalšími se skrze Iniciativu za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi) snaží přispět i k vývoji léčby. Jedním ze základních principů organizace je rovněž přinášet svědectví o humanitárních krizích a lidech, jimž pomáhá.

O autorce:

Toy_Box vystudovala scénografii na DAMU v Praze. Její tvorba má kořeny v techno a anarchistické scéně. Kromě ilustrace a komiksů se věnuje streetartu i volné umělecké tvorbě se sociální tématikou. Za svou komiksovou existenciální novelu Moje kniha Vinnetou získala cenu Muriel (2015) za nejlepší původní komiksovou knihu a ocenění Zlatá stuha (2016) udělované tvůrcům pro děti a mládež.