Přednáška vztahující se k nedávné výstavě Slav Squatting and its Discontents v pražské Meet Factory představí fenomén slovanského squatování jako osvobozující a podmanivou metaforu počínající na periferiích post-sovětských měst. V reakci na dosavadní kritiku výstavního projektu, která zdůrazňovala jeho nedostatečně kritické a koncepční uchopení, přednáška představí zejména kurátorský výzkum předcházející samotné výstavě, stejně jako řadu návazných doprovodných aktivit. Jako dva základní argumenty poslouží dvě perspektivy – horizontální, která zdůrazní problematické třecí plochy mezi východem a západem Evropy s poukazem na koncepty, jako jsou 'chudý příbuzný' a 'přehnaná identifikace'. Vertikální perspektiva pak akcentuje podvojnost kulturně 'vysokého' a 'nízkého' a odvislé otázky exploatace, salónního využívání subverzivních subkultur.

Piotr Sikora (nar. 1986) vytudoval dějiny umění na Jagelonské universitě v Krakově, je kritik a kurátor, člen polské sekce AICA. V roce 2015 získal stipendium polského Ministerstva kultury a národního dědictví. Přednáší na Anglo-americké universitě a je vášnivým hráčem kolové. Žije v Praze.

OE18 je cyklus přednášek hostujících teoretiků, umělců a pedagogů na témata současného umění a nových technologií. Přednášky jsou určeny pro studenty FAMU, studenty jiných vysokých škol a pro veřejnost. Cyklus pořádá Centrum audiovizuálních studií FAMU.

FAMU, Smetanovo náb. 2, Praha 1
Místnost U1, 1. patro
http://cas.famu.cz
Vstup volný

Přednáška bude vedena angličtině.