Název výstavy "Předtím, teď, potom" napovídá o tématu nekonečných hranic pravidel času, která určují jedinečný rámec naší přítomnosti, pravdy, hodnot, našeho pobývání a existování a především toho, co přesahuje konečnost našich rozměrů a možností. Výstava patří mezi koncepční, kurátorský typ výstav, kterým Bludný kámen navazuje na své velké výstavní projekty uskutečněné v minulých letech. Jmenujme alespoň výstavu k poctě osobnosti Johna Cage – "Na houby / for John Cage", výstavu zaměřující se na nahé tělo, erotiku a intimitu tělesného prožívání "Body varu" nebo výstavu "Vy troubo!", která zhodnotila přínos Jiřího Koláře československému umění.  

Výstava "Předtím, teď, potom" reflektuje čas jako společensko-kulturní fenomén. Výstava se zaměřuje na postihnutí času z hlediska osobní historie, z hlediska existenciálního prožívání, z hlediska biologické a genderové determinace, z hlediska historie rodu, rodiny atd. Výstava představí čas jako abstratkní fyzikální jednotku, ale také jako hledisko praktického fungování člověka. Výstava bude zkoumat a demonstrovat vztah člověka a času jako kvality, která určuje plynutí, historii, vznik i zánik. Něco bylo předtím, něco je teď a něco bude potom. Záleží na úhlu pohledu, kde nasměřujeme těžiště našeho promýšlení a prožívání skutečnosti my.

Výstava se uskutečňuje na 5 místech v Opavě. Většinou se nejedná o tradiční výstavní prostory, ale naopak o místa, která si nesou významy svých původních nevýstavních účelů a často bývají obdařeny nejrůznjěšími půvaby, zvláštnostmi, nezvyklou atmosférou, zkrátka mají svůj genius loci a to je kvalita, která nás zajímá. Všechna místa, na nichž se výstava prezentuje, vytvoří jistý časový rozměr, který bude nutno přijmout, aby  návštěvník prošel celou výstavou. Časem je tedy tématizován i návštěvníkův způsob vnímání výstavy.              
Výstava "Předtím, teď, potom" je zorganizována na pozadí připomenutí činnosti Bludného kamene, který letos již dvacátým rokem fouká vítr do plachet lodím převážejícím současné umění. Bludný kámen vyzval řadu jedinců, spolků a organizací, aby v době trvání výstavy sami zorganizovali pod egidou výzvy „TIME 20yearsBK“ veřejné nebo i soukromé události, akce s tématem plynutí času k podpoře úsilí Bludného kamene. Tak se výstava "Předtím, teď, potom" stává součástí dalších souvislostí, nezřídka mezinárodních, o nichž jsou podrobnější informace uvedeny na webových stránkách Bludného kamene. 

Doprovodný program

Pohyby-zvuky-prostory

25.9., Matiční dům, Matiční 2, Opava

Se zvukem

od 21:00 do 22:00                                                                                                                                          

Venku i uvnitř, uvnitř i venku. Přenos zvukového prostředí, proměny souvislostí. Poslouchání ticha, vnímání zvuků. Čtení deníkových záznamů Martina Klimeše souvisejících se zvukovou krajinou. Živý zvukový přenos z kláštera v Oseku, http://frontiers-of-solitude.org/nabidka-studijniho-pobytu

od 22:00 do 22:30,                                                                                                                 

PremEdice  Radioateliéru Český rozhlas, Vltava pro Bludný kámen, veřejný poslech – rádiových vln – premiéry  čistě akusmatické kompozice portugalské autorky Sary Pinheiro zkoumající kvality 3 různých zvukových objektů umístěných do pomyslného akustického prostoru dvou reproduktorů. Konceptuální zvukové dílo reflektující prostor času a paměti, čas zaznamenaný, veřejný, intimní. Poslech rádiových vl se uskutečníé za přítomnosti autorky.

 
30.9.  Gottfrei, Krnovská 13, Opava 

Experimentální dvojkoncert: Clara de Asis a Jakub Frank (F, CZE)

Koncert dvou mladých hráčů na preparované elektrické kytary. Jiné zvuky, zpětné vazby, nové možnosti hry – poklepem, údery, třením, paličkami i smyčcem, v každém případě bude kytara většinou doby hraní ležet na stole. Po sólových vystoupeních obou hráčů uslyšíme jejich vzájemnou improvizaci. 

 

6.10., 19:00, Bludný kámen / Matiční dům, Matiční 2, Opava

Performance Julo Fujaka a koncert NE:BO:DAJ

DUCageHAMP                                                                                                                     

prelnutie dvoch kusov zdanlivého ticha (4´33´) a zdanlivej sochy (Sculpture musicale) v jednej performakcii Jula Fujaka & spol. s predhovorom…
NE:BO:DAJ (Jana Ambrózová – spev, husle; Julo Fujak – klavír, spev; Andrej Pleštinský – taliansky bajan)                                                                    Koncert plný vlastných piesní a komprovizácií i skladieb od súčasných slovenských či českých skladateľov (M. Adamčiak, P. Machajdík, M. Burlas, I. Acher, J. B. Kladivo a i.) s fotokulisami v pozadí… 

 

7.10., 11:00, Slezská univerzita v Opavě, Ústav bohemistiky a knihovnictví, Oddělení kulturní dramaturgie

Problém temporality v performančním umění: Přednáška Františka Kowolowského 

13.10.,  17:00, Matiční dům

Přednáška z pravidelného cyklu (Sebe)projekce: Tomáš Skalík / Mezi sochou, objektem, vymezením, akcí a pohybem

15.10., 19:00, Matiční dům

Dvojkoncert  postjazzové hudby: BERGLJOT a MURAL (CZE, SWE, AUS)
 

20.10. 17:00, Bludný kámen-Matiční Dům 

Křest publikace  XX let Bludného kamene

20.10. 19:00, Gottfrei

Tara Transitory / one.man.nation: trans gender electromusic 

Tara Transitory aka One Man Nations je experimentální hudebnice, nomád, se zázemím v médiích a sound artu. Je trans a hrdě se k tomu hlásí. Její živá vystoupení jsou divoká show, sice vzdálená běžným klubovým tancovačkám, ale vládnoucí duchem sounáležitosti a nekonformního hudebního večírku. 

21.10. 19:00, Bludný kámen / Matiční dům

Den po té  / Ryuzo Fukuhara a Martin Kûchen                                                                                                                         

Ryuzo Fukuhara a Martin Küchen – zvukově-pohybová performance. Ryuzo je japonsky tanečník, performer – představí tanec buto, který v sobě snoubí japonskou tradici a současnou dobu. Martin Küchen je švédský saxofonista hrající na svůj nástroj jakkoli, ale především jinak, než bývá zvykem. Jejich improvizační vystoupení bude nezvyklé, nápadité, jiskřivé, emocionální, klidné i dramatické.