Sasha Litvintseva & Beny Wagner: Metafory zraku

Audiovizuální přednáška Sashy Litvintseva a Benyho Wagnera je pokusem o rozbor klasického oblouku heroických příběhů se záměrem pochopit jejich narativní strukturu prostřednictvím společenského vztahu ke spotřebě energie. Akce je součástí výstavy Heroic vs. Holistic.

Je-li cílem vyprávění porozumět světu, jsme nyní svědky toho, že současné formy vyprávění, odvozené z buržoazního románu a upevněné prostřednictvím hraného filmu, o současném prostředí více zamlčují, než odhalují. Na příběhy nebudeme pohlížet jako na individuální autorské počiny, ale zaměříme se spíše na spotřebu energie jako předpoklad pro všechny příběhy.

Beny Wagner je německý vizuální umělec a autor textů. Věnuje se pohyblivému obrazu, textům, instalacím, přednáší a vytváří nelineární narativy na pomezí mezi vědeckým přístupem a spekulací. Wagner zkoumá nejrůznější způsoby zprostředkování mezi nitrem a okolním světem: prostřednictvím ekologie, technologií, materiálního či virtuálního prostoru. Opakovaně se ve své práci vrací ke zrakovému zprostředkování a zvlášť se zaměřuje na to, jak je zrak, ale i hranice vědomí, formován jazykem, hmotou a technologiemi. Wagner je jedním z vystavujících v rámci výstavy Heroic vs. Holistic.

Sasha Litvintseva (1989, Rusko) je vizuální umělkyně, filmařka a kurátorka. Její filmy i odborná práce se odehrávají na křižovatce geologických, zhmotnělých a historických temporalit a materialit. Její současný doktorandský výzkum, nastolující koncept geologické tvorby filmu, se zabývá zobrazováním prostředí, zprostředkováním neviditelného a průsečíkem zhmotnělého času s časem hlubokým na pozadí antropocénu.

Doporučené vstupné 30 Kč.