Podnětem pro vznik projektu Tatrahundert je objev skicáku s 10 akvarely a 13 perokresebami s krajinnými motivy Vysokých Tater, datovaný válečným rokem 1916. V antikvariátu v Banské Štiavnici jej nedávno nalezl slovenský umělec Svätopluk Mikyta a rozhodl se využít jej jako „vizuální výzvu“ pro okruh 15 současných umělců z Česka, Maďarska,  Slovenska a Švýcarska. Vybraní autoři různorodé výrazové identity tak přicházejí přesně po sto letech na konkrétní místa Vysokých Tater, která odpovídají vyobrazením ve skicáku.  

Nejedná se o skupinové sympózium, ale o individuální reakce na konkrétní prostorovou a časovou situaci. Jejich společnou indícií je stoletá vizuální stopa, ktorou tu zanechal důstojník maďarského původu Guyla Hembach. Fyzická přítomnost současných umělců ve Vysokých Tatrách, volná rekonstrukce Hembachova vnímání i záznamu, a jejich přímá vizuální konfrontace s aktuální krajinnou skutečností je východiskem pro vznik nových uměleckých děl i pro reflexi kulturní historie v širším slova smyslu.

Zastoupení autoři: Jan Čumlivski, Tomáš Džadoň, Juraj Gábor, Dominika Jackuliaková, Nico Krebs, Peter Krupa, Svätopluk Mikyta, Michal Moravčík, Štefan Papčo, Lucia Papčová, Rastislav Podoba, Johana Pošová, Peter Puklus, Luděk Rathouský a Jakub Roček.

Projekt, který iniciuje a organizuje unikátní slovenská kulturní patforma  Banská St a nica Contemporary, bude poprvé představen v Galerii TIC, kde se také uskuteční křest knihy Tatrahundert v grafické koncepci Ondreja Jóba s průvodním textem od Jána Kraľoviče.