34 x VŠUP
Mgr.A. Juraj Horvát
Ateliér ilustrace a grafiky

Vidět a zaznamenávat. Tvárnost a zároveň jednoduchost kresby je ověřitelná. V přetechnizované a informacemi napěchované současnosti se však vrací se svojí bezprostředností. Hra a srozumitelnost. Neopouštění výtvarných prostředků nám dovoluje používat libovolné techniky (grafické i nové), křížit je a účelně nebo divoce se vyjadřovat… O charakteru ateliéru nejlépe vypovídají úkoly a témata studentům zadávaná a pak také struktura studia, která není jenom výukou, ale životem v ateliéru spojeným se setkáváním, hovory, výlety a nahlížením širších souvislostí… Hosty v ateliéru nejsou pouze teoretici, ale také samotní výtvarníci nebo nakladatelé či specialisté z prostředí, kterým se v dané chvíli studenti zaobírají…?Ateliér ilustrace a grafiky je otevřeným prostorem pro studenty nadšené z kreslení a s ambicí expandovat obrazem nejen do galerií, ale i do knih, ulic a elektronických médií.
Výhodou kreslíře-grafika je schopnost realitu transformovat do jednoduché formy obrázku, dnes snadno přenosné a mezinárodně srozumitelné. Jeho nezávislost na velkém zadavateli, případně sponzorovi. Nezávislost na zdlouhavých teoretických výkladech a na náročném technickém zázemí.
Mgr.A. Juraj Horváth (vedoucí ateliéru od roku 2003)?(*1974, Bratislava)?2000-2004 VŠUP, ateliér ilustrace a grafiky (Jiří Šalamoun) ?Věnuje se kresbě, grafice, knižní grafice, ilustraci, vydávání dětských knih a novin (nakladatelství Baobab), stojí za pouličním projektem POPROSVĚT. Pracuje pro nakladatelství Argo, GplusG, Labyrint, Triáda a další. Publikoval v časopisech Souvislosti, Dotyk, Revolver Revue a Park. Je grafikem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Za knihu Příběhy z parní lázně získal v roce 2001 na knižním veletrhu v Lipsku cenu Nejkrásnější kniha světa. V roce 2000 a 2001 získal ocenění Nejkrásnější česká kniha (2000 krásná literatura, 2001 dětská literatura).

zdroj: všup