Kresby_Divín

JOSEF DIVÍN – Sklářský výtvarník a pedagog, vedoucí oboru Design skla na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí, kurátor výstav, koordinátor UNESCO a držitel desítky ocenění doma i v zahraničí. Uspořádal více než 150 výstav. Věnuje se foukaným objektům s natavenými foliemi a skleněným obrazům, v nichž zaznamenává prchavý okamžik při svých cestách krajinou a architekturou. Pro výstavu v galerii GAG ve Zlíně nyní prezentuje doposud nevystavované kresby nádob s erotickou tématikou. Nádoby – tvary jsou jakousi explozí barev, struktur a dekorů, které nenechají v žádném případě diváka chladným. Vystavená stovka barevných kreseb vznikla za rok 2016 a byla podkladem pro novou kolekci pro italskou sklárnu ZANETTI.JOSEF DIVÍN – Sklářský výtvarník a pedagog, vedoucí oboru Design skla na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí, kurátor výstav, koordinátor UNESCO a držitel desítky ocenění doma i v zahraničí. Uspořádal více než 150 výstav. Věnuje se foukaným objektům s natavenými foliemi a skleněným obrazům, v nichž zaznamenává prchavý okamžik při svých cestách krajinou a architekturou. Pro výstavu v galerii GAG ve Zlíně nyní prezentuje doposud nevystavované kresby nádob s erotickou tématikou. Nádoby – tvary jsou jakousi explozí barev, struktur a dekorů, které nenechají v žádném případě diváka chladným. Vystavená stovka barevných kreseb vznikla za rok 2016 a byla podkladem pro novou kolekci pro italskou sklárnu ZANETTI.

Josef Divín pomocí různých technologií zpracování skla (foukání a ručního tvarování na huti, natavováním kovových fólií, leháním, broušením, rytím atd.) zpracovává náměty převzaté často z krajiny a architektury. Ve skleněných objektech a obrazech zaznamenává nejen žhavou prchavost chvíle jejich vzniku, ale také osobní pocity z různých míst, které ho ovlivnily. Se zneklidňující emocionalitou dodává svými abstraktními uměleckými díly svědectví o vlastním osobitém vnímání skutečnosti.

Phdr. Milan Hlaveš, kurátor sbírky skla Uměleckoprůmyslové muzeum Praha

 

Kdysi jsem napsal: Sklo existuje v mnoha formách. Typická je jeho čirost, lesk, zářivost.

Je bohatě hýřivé. Od žhavé suroviny božské jako sálající láva. Zpracováno neuvěřitelným množstvím technik. Je možno vidět ho i v podobě tajemné, v hlubokém zamyšlení jednoduchého tvaru. Nebo nastanou chvíle, kdy vlastnosti skla potlačíme a sklo se stane výchozím materiálem k experimentům, excesům, expresi a existenciálním situacím. Skoro ve všem o čem je tu psáno se Josef Divín pohybuje. Je dítětem štěstěny. Byl verifikován jako talent hned od příchodu na školu. Nepatří k těm, co dlouho hledají, než dokáží se prosadit. Lecos zvládá s lehkostí.

Jakoby neměl pochybnosti. Jistěže má. Ale je nesděluje.

Lze mu jen přát, aby jednou objevil ULTIMA THULE, zemi někde až na konci světa, nedostižně vzdálenou, nejzazší a tam, obohacen, vynesl pro nás ještě další a nová díla.

 

Prof.akad.mal. Vladimír Kopecký, vedoucí ateliéru skla na VŠUP Praha do r. 2008