Projekt 555, neboli 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst, je již tradičním doprovodným programem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jeho letošním leitmotivem je filmová koláž, kterou připraví každý z finalistů, a jež představí zdroje inspirace jeho tvorby. Program je navíc doplněn i workshopem ve školách a uměleckou prezentací ve veřejném prostoru. Letos se tak projekt oproti loňskému roku výrazně změnil. Zatímco v roce 2013 provázel finalisty po českých městech modul zvaný stavebnice a program stál na setkání a diskuzi ve veřejném prostoru, letos se tato část stěhuje do kin. „Kina přináší možnost setkat se s umělcem na klidném a uzavřeném místě, kam lidé přijdou cíleně. Naopak pro širokou veřejnost včetně náhodných diváků letos fungují odpolední programy, pro něž každý umělec připravil speciální nové dílo, které představí ve zvoleném veřejném prostoru,“ vysvětluje Ondřej Horák, autor doprovodného programu a člen Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Čtvrtá ze zastávek projektu 555 se odehraje 16. července v Ostravě, představí se Lucia Sceranková, umělkyně žijící střídavě v Praze a Londýně. Sceranková vystudovala v ateliéru Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Její současná tvorba se koncentruje na práci s fotografií. Scerankovou zajímá vztah fotografického obrazu k realitě, schopnost naší vizuální reflexe skutečnosti a možnosti ovlivňování jednoho druhým. Fotografuje imaginární scenérie, inscenované nebo nalezené situace. Bez použití digitálních zásahů ručně přetváří realitu. Zajímá ji práce s iluzí a vliv jemných manipulací na další fungování obrazu a jeho asociační potenciál.  

Nový umělecký projekt, který Lucia Sceranková v Ostravě představí, se jmenuje Pohlednice. V rámci 555 se odehraje mezi 15.00 a 17.00 v prostoru vyhlídky věže Nové radnice na Prokešově náměstí. Parafrázuje francouzského teoretika Rolanda Barthese – fotka není rám, nýbrž úkryt. Instalace se vrátí ke hře s prazáklady technického zobrazování a principu fotografie. Běžné objekty se změní na optické aparáty. Pro návštěvníky tak vzniknou živé modely výhledu.

Večer se program přesune do Minikina v Kostelní ulici, kde Lucia Sceranková připravila autorskou prezentaci svých inspiračních zdrojů a vlastní umělecké tvorby. Koláž nazvaná Slunce ve vitríně a další věci začíná v 19.30. 

Naším cílem je v průběhu celého roku přinášet kvalitní současné umění k co nejširší veřejnosti. Cítíme, že prestižní umělecká cena s dlouhou a významnou historií, jako je právě Cena Jindřicha Chalupeckého, musí hrát roli propagátora, mluvčího a obhájce umění. Jedním z klíčových nástrojů je program 555, který přímo vybízí k interakci s veřejností. Hned na dvou místech budou lidé v Ostravě moci potkat Lucii Scerankovou, seznámit se s jejím dílem, metodou tvorby i jejím významem,“ říká Ondřej Horák.