Letošní ročník festivalu proběhne na několika různých místech v centru Brna, a to prostorech kina na Radnické 4, Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně a Tržnici Brno na Zelném trhu. Doprovodný program se bude konat i v kafé Praha a Krytu 10-Z.

Brněnská 16 je jedním z nejstarších filmových festivalů u nás, pořádá se bez přerušení již od roku 1960. „Hlavní program festivalu je tvořen soutěží krátkometrážních filmů, do které se každoročně přihlašují autoři z celého světa. Letos bylo do soutěže vysláno více než 700 snímků, z nichž jsme vybrali 41 filmů, které budou bojovat o hlavní cenu,“ upřesňuje ředitel festivalu Milan Šimánek. V soutěži jsou nejvíce zastoupeny filmy z Německa (6), čtyři snímky mají tvůrci z Polska. Bojovat budou i autoři z Nizozemska, Ruska nebo Belgie. Česká republika je reprezentována dvěma filmy. O vítězném snímku rozhoduje mezinárodní pětičlenná porota v čele s rakouským kurátorem z platformy Sixpackfilm Geraldem Weberem. Další ceny uděluje mezinárodní studentská porota a také diváci festivalu. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne v rámci slavnostního zakončení 13. 10. 2018 ve dvoraně Uměleckoprůmyslového muzea MG.

Motto festivalu je tradičně vystiženo v doprovodném programu, letos se jím prolíná téma „Je to boj“. Diváci zhlédnou například pásmo grotesek za doprovodu živé hudby nebo snímky Adély Babanové, která se zabývá uměním pohyblivého obrazu. Nebude chybět ani sekce Česká 16 či retrospektivní blok, tentokrát věnovaný snímkům Petra Němečka, který představí prakticky veškerou dochovanou tvorbu autora. Výběr tématu přibližuje umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková: „Je to boj vystihuje komplikovanou situaci krátkého filmu, ale jakýkoli tvůrčí proces vůbec. Motto lze také vztáhnout k úsilí všech nadšenců a příznivců filmové kultury, kteří se zasadili o to, že festival probíhá nepřetržitě skoro šedesát let, že zdárně a bez ztráty cti přežil mnohé politické režimy a společenské poměry a že může nadále bojovat za svou prestiž.“