Kurátor: Miloš Vojtěchovský

Adam Basanta používá pro svoji zvukovou instalaci ve Školské 28 předměty denní potřeby, obyčejné věci, které většinou nosíte v kapse. Koupili jste je před týdnem, před několika měsíci, před rokem a často je máte po ruce, nebo v ruce: bílé „pecky“ do uší, iPhone a mechové špunty proti hluku do uší.

Jde o věci, které mají schopnost vydávat, zesilovat, nebo tlumit zvuk. Předměty, umožňující a zároveň znemožňující komunikaci mezi lidmi. Nástroje formující, rozdělující, nebo vzájemně propojující různá místa. Nezáleží na tom, jestli prostory reálné, nebo virtuální, akustické, nebo elektronické, zvukové nebo vizuální.

Původní funkce a funkčnost těch tří věcí je v Basantově instalaci napřed obrácena naruby a znovu propojena do nečekaných kontextů a souvislostí. Zažitou optiku Basanta metodou inverze neguje a hledá nové kontexty, posunuté významy. Jak zní ty nově vytvořené prostory? Jaký je jejich zvukový charakter, který budeme mít možnost poslouchat?

Adam Basanta (nar. 1985) je kanadský zvukový umělec, skladatel a interpret experimentální hudby, žije a pracuje v Montrealu. Je autorem řady zvukových a site-specific zvukových instalací, intervencí a elektronických kompozic, které představil v Kanadě, USA, Japonsku a Evropě. Zajímá ho především proces vnímání, zejména naslouchání – jako participační kognitivní aktivita, odehrávající se v dialogu mezi našimi smysly a technickými přístroji.

Adam Basanta se účastní tvůrčího pobytu, který je realizován ve spolupráci s nadací Agosto Foundation.

Adam Basanta (nar. 1985) je kanadský zvukový umělec, skladatel a interpret experimentální hudby, žije a pracuje v Montrealu. Je autorem řady zvukových a sitespecific zvukových instalací, intervencí a elektronických kompozic, které představil v Kanadě, USA, Japonsku a Evropě. Zajímá ho především proces vnímání, zejména naslouchání – jako participační kognitivní aktivita, odehrávající se v dialogu mezi našimi smysly a technickými přístroji. Pro galerii Školská 28 Basanta připravuje site specific instalaci, tématizující vztah mezi pohybem, prostorem a zvukem.

Jeho zvukové a audiovizuální instalace byly prezentovány v Severní Americe a Evropě v mnoha galeriích a institucích, například v Galerii Carroll / Fletcher (Londýn), Muzeu Serralves (POR), Edith-Russ-Haus für Mediakunst (GER), Vitra Muzeu Designu (GER), Laboral (ESP), Galerii B-312 (Montreal), Fonderie Darling (Montreal), Titanik Gallery (FIN) a v Centru pro současné umění Santa Fe (USA), byly oceněny cenou Prix Ars Electronica v roce 2013 a Cenou Edith-Russ-Haus pro umělce pracující v oblasti nových médií v roce 2014. Autor prezentoval koncerty experimentální hudby například na Mata festival (NY), Gaudeamus Musicweek (NL), CTM Festival (GER), Akousma Festival (CAN) a Mutek Festival (CAN), byla mu udělena řada národních a mezinárodních ocenění, například Metamorphoses 2010 (Belgie) a Grand Prize SOCAN Foundation Awards for Young Composers (Kanada). Jeho hudba byla vydána například vydavatelstvími Kohlenstoff Records (Montreal), Cassauna (USA) a Farmacia901 (Itálie).
Adam Basanta absolvoval bakalářské studium na Simon Fraser University ve Vancouveru a interdisciplinární magisterské studium v oboru kompozice a zvukové instalace na Concordia University v Montrealu.

Linky 

 

Adam Basanta

Agosto Foundation

instalace / installation

interview