Site-specific performance s audiokazetami a terénními nahrávkami

 

Onda používá kazetový rekordér Walkman k nahrávání terénních nahrávek a od roku 1988 je ukládá do zvukového deníku. Jsou to jeho osobní vzpomínky, nikoliv „pouhé zvuky“. Během představení „Cassette Memories“ obsluhuje kazetové přehrávače, re-konstruuje a míchá terénní nahrávky do nového kontextu, v němž koláž osobních zvukových vzpomínek metamorfuje v rituální událost a postupně odkrývá proces, v němž stopa minulé události ztrácí původní význam a odhaluje strukturu lidské paměti.

 

‘Cassette Memories’ je site-specific událost. Zjistil jsem, že moje hudba je nejsilnější, pokud zní v prostorách, jako jsou staré budovy, opuštěná továrna, staré divadlo, dokonce na rohu ulice, všude tam, kde je ukryto několik vrstev paměti. Je to zvláštní rituál: snažím se extrahovat a zároveň abstrahovat něco z toho, jak naše paměť pracuje. Přehrávám fragmenty nahrávek osobních vzpomínek v prostoru, který je nasycen pamětí někoho jiného. Výsledek je sice neviditelný, ale můžete prožít okamžik, kdy “živé vzpomínky” probouzejí cosi jako ukrytou paměť místa.“

 

Hudebník, performer a kurátor Aki Onda se narodil v Japonsku, žije v New Yorku. Představí svůj dlouhodobý projekt Casette Memories – díla sestavená ze zvukových deníků, terénních nahrávek zaznamenaných na kazetový magnetofon, které autor v posledních třiceti letech pořizoval na cestách po světě. Z archivu komponuje skladby, performance a audiovizuální instalace. Onda spolupracuje s filmaři, vizuálními umělci, hudebníky a choreografy jako jsou Ken Jacobs, Michael Snow, Paul Clipson, Raha Raissnia, Takashi Makino, Daisuke Yokota, Maxime Rossi, Annea Lockwood, Loren Conners, Alan Licht, MV Carbon, Che Chen, Tashi Dorji, Noël Akchoté, Jean-François Pauvros, Jac Berrocal, David Toop, Rie Nakajima, Akio Suzuki, Nao Nishihra, Toshio Kajiwara a Takao Kawaguchi. Vystupoval v The Kitchen, MoMě, PS1 MOMA, ISSUE Project Room, Blank forms, ICA Philadelphia, REDCAT, na Časovém festivalu umění, Obrazovém festivalu, Novas Frequências, dokumenta 14 a dále v Musée du Louvre, Palais de Tokyo, Fondation Cartier, rinesences électronique.

 

https://akionda.net 

  

Akce se koná v rámci doprovodného programu SONIC CIRCUITS, který rozšiřuje výstavu Zvuky, Kódy, Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění / Sounds, Codes, Images: Acoustic Experimentation in the Visual Arts o sérii představení a akcí, které se konají buď v přednáškovém sále expozice v Domě U Kamenného zvonu, v baletním sále paláce Colloredo-Mansfeld nebo ve veřejném prostoru. Program začíná s předstihem již 26. března koncertem britského hudebníka a zvukového umělce Leeho Pattersona a ukončen bude audiovizuální performancí Christiny Della Giustina. Jednotlivé večery nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s mnohotvárnou tvorbou českých i zahraničních autorů. Někteří pracují se zvukem v rozměru výtvarného umění, jiní zvuk tématizují v časoprostorových, matematických, performativních, environmentálních, nebo společenských kontextech. Série SONIC CIRCUITS je sonda do aktuální situace českého zvukového umění, ale i šance nahlédnout do mezinárodní scény umění zvukového i audiovizuálního.