Barbora a Kristina Tichých jsou rodné sestry z Rožnova pod Radhoštěm. Toto svérázné prostředí formovalo svérázné tvůrkyně. Břitký vzduch, kuželovité hory a specifičtí lidé v sobě nesli pro obě určující podhoubí.
Barbora je absolventkou ateliéru Nová media Jiřího Surůvky na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě. Jejím bytostným vyjadřovacím médiem je video a videoinstalace, v kterých zachycuje pocity strachu a úzkosti, nejistoty, a to velice nápaditým až výpravným způsobem. Pro svá videa vyrábí nejrůznější podivuhodné masky a převleky i valašský kroj se v jednom objevil. Pocity však pouze nezpracovává, ale přímo v člověku vyvolává, ovšem též za přítomnosti dávky osobitého vtipu.
Kristina studovala na Akademii výtvarných umění v Praze, nejprve v ateliéru malby Michaela Rittsteina, později přestoupila na intermediální větev Milana Knížáka. Kristina je především malířka s občasnými prostorovými přesahy. Její obrazy zachycují potemnělé výjevy čišící jakousi znejišťující prázdnotou, hřbitovní zákoutí, bledým světlem ozářená odosobněná místa, ale i lidé.
Výstava Ále, hřiby bude však z jiného soudku. Spolupráce sester Tichých se bude ubírat aktivistickým směrem, který se v Liberci velice nabízí. Slovy Kristiny: Souborem parodických filmových plakátů z období začátků kina Varšava chci nesměle upozornit na nezdravé jevy města Liberce. Ač v tomto městě nežiji, nenechává mě to chladnou. Zvláště velké bujení nákupních center v samotném středu města. Mizející cenná zákoutí a zdánlivě nepotřebné staré budovy, jejichž funkci mají plně nahradit nová města ve městě. Zneklidňuje mě tendence centralizace služeb a příležitostí k zábavě v těchto mološích. Uvědomělý občan by neměl jen tak dopustit demolici něčeho „přestárlého“. Velmi ráda si představuji, jak asi budou vypadat ty dnes naleštěné budovy nákupních center v budoucnu. Jsou schopny dožít se 106 let? Proto je součástí výstavy explicitní intervence v jejich prostorech. Jak houba napadá zapomenutá místa, tak my napadáme „chrámy konzumu“ nejrigidnější houbou – chorošem. Tento akt jistě nepovede k minimalizaci obchodních ploch, ale bude nám velkým potěšením tajně instalovat přírodninu v hlídaném prostředí.