Heinrich_craniocervical_photo by Andreas Greiner_Theo Bitzer_2015

Monumentální socha připomínající kostru dinosaura z přírodovědného muzea vzdává hold novodobému zvířecímu druhu: brojlerovému kuřeti typu Ross 308. Tento hybridní typ rychlerostoucí drůbeže byl vyvinut v 50. letech minulého století  kvůli uspokojení potřeb potravinářského průmyslu. Pomocí speciálních krmných směsí dorůstají brojlerová kuřata do požadované hmotnosti a velikosti pro porážku během přibližně třiceti dní. Velmi často se u tohoto typu rychlerostoucích kuřat projevují nemoci způsobené jejich nepřirozenou fyziologií a životními podmínkami.

Německý umělec Andreas Greiner vytvořil Monument ve spolupráci s výzkumnými institucemi a zdravotnickými laboratořemi. Sochařské instalaci předcházel výzkumný proces využívající vědecké testující technologie a zobrazovací procesy jako je skenování elektronovým mikroskopem, výpočetní tomografie (CT) a spektrální DNA analýza.

Andreas Greiner (DE) (r. 1979, Aachen) svou tvorbu rozvinul na základě otázek týkajících se bytí, které ho vedly k modifikacím živého: bioinženýrství a přetváření přírodního prostředí. Tím, jak ve svém uměleckém přístupu používá vědecké metody, osvětluje rozdílné dimenze vztahu člověk–příroda. Greiner řeší současné působení přírody, technologie, kultury a umění – zkoumá etické a sociálně-politické otázky lidského zásahování i do těch nejmenších úrovní evoluce. Andreas Greiner studoval medicínu a umění na univerzitách v Německu, Itálii a Budapešti, absolvoval na Institut für Raumexperimente u profesora Olafura Eliassona. Je členem uměleckých kolektivů Das Numen a A/A (společně s Arminem Keplingerem).
 

   

Vystavující: Andreas Greiner
Kurátorka: Eva Riebová
Vernisáž výstavy: 23. 11. v rámci akce Veřejný dům
Vstupné: volné