Annika Lundgren / Klas Eriksson 

Autorská prezentace švédských umělců z Gothenburgu, kteří pracují se společenskými/kulturními a politickými motivy západní civilizace. Jejich tvorba zasahuje do několika médií současného umění – socha, malba, fotografie, video art, instalace, performance…
Oba autoři mají odlišný přístup k práci s vizuálním materiálem. Lundgren zachovává společensko/politický obsah, který ale manipuluje, kdežto Eriksson abstrahuje směrem ke konkrétnímu umění, k artefaktu.

Lungren představí živou performance během její prezentace.

Tato prezentace doprovází výstavy v Galerii NTK, které budou uvedeny 13.12. v 18:00.

Annika Lundgren (1964, Berlín, Kodaň, Gothenburg) je umělkyně, která studuje strukturu západního politického narativu. Lundgren porovnává různé politické, performativní, teoretické a kulturní prvky a přístupy. Buduje tak nové perspektivy současného umění. Mnoho jejích projektů má dlouhodobý charakter, a jsou tak vlastně výzkumem (např. Performing Resistance, Ir/rationalities in Power Structures and Resistance Strategies, The Power & Illumination Project). Lundgren působila jako profesor na Akademii Valand v Gothenburgu a na Královské akademii výtvarných umění v Kodani. V současnosti je uměleckým ředitelem výtvarné platformy Skogen v Gothenburgu, a dále také rozvíjí nové formy kolektivního vzdělávání v právě založeném projektu Škola Skogen.
www.annikalundgren.net

Klas Eriksson (1976, Stockholm, Gothenburg) je umělec, který zpracovává motivy prostředí alternativních společenských skupin asociovaných kolem jednotného společenského/kulturního tématu, a které komunikují pomocí kodifikovaných znaků. Eriksson používá příbuzný jazyk těchto alternativních kultur při tvorbě ryze uměleckých děl, soch, objektů, obrazů a vizuálních intervencí do veřejného prostoru. Také happeningy a performance, které organizuje, mají často charakter subkulturní události. Umění mu umožňuje překlenout polohy projevu, které jsou na opačných pólech společenského/kulturního žebříčku. Eriksson spojuje kulturou „nízkou” a „vysokou” a hranici mezi nimi dělá neviditelnou nebo její existenci zpochybňuje.
www.klaseriksson.org

Alexander Peroutka