26. dubna 2011 uplynulo 25 let od katastrofy v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu. Připomenutí této události je věnována výstava souboru fotografií Antonína Kratochvíla, který v dějišti tragédie nesčetněkrát pobýval.

Jeho hluboký zájem o postiženou oblast vedl též k pořádání workshopů přímo na místě, kde již po léta vede skupiny fotografů a realizuje s nimi rozsáhlé fotografické projekty. Zachycují především přetrvávající neutěšený stav krajiny, měst, vesnic, a především lidí.

Soubor fotografií Antonína Kratochvíla a jeho studentů dnes čítá stovky záběrů. Jejich výběr tvoří ucelený pohled na minulý i současný Černobyl. Návštěvník má možnost shlédnout na velkoplošných uměleckých fotografiích každodenní realitu. Záběry z Černobylu nebyly nikdy v České republice v takovéto míře představeny, a jsou navíc doplněny dobovými zprávami o tragédii v tehdejším tisku, které o celé situaci informovaly jako o lokální nehodě malého rozsahu.

Antonín Kratochvíl se proslavil portréty slavných osobností, které dokázal zachytit v přirozených, nestylizovaných momentech, a autentickými záběry z míst postižených přírodními a sociálními katastrofami či válečnými konflikty. V roce 1998 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejzajímavějších osobností oboru.

V současné době se Antonín Kratochvíl věnuje především dokumentární fotografii. Jeho práce získaly řadu prestižních ocenění, mimo jiné také tři ceny World Press Photo. V loňském roce představil v Mánesu svůj soubor MOSCOW NIGHTS.

Výstavu fotografií A. Kratochvíla k 25. výročí černobylské katastrofy původně připravovala Galerie Pecka. Po odřeknutí dohodnuté sponzorské podpory projekt převzala společnost Art Prague Centrum.