Friedrich Weinwurm se narodil 30. srpna 1885 v židovské rodině v Borském Mikuláši. Studoval na technických univerzitách v Drážďanech a v Berlíně. V roce 1915 přišel do Bratislavy, kde dozníval eklektický historismus a pozdní secese. Po vzniku Československa se stal rovnocenným partnerem českých architektů. Spolu s Ignácem Vécseiem realizoval jen v Bratislavě desítky ikonických staveb. Významně tím přispěl k modernímu rázu a probouzejícímu se velkoměstskému charakteru nové slovenské metropole. Působil i v Žilině a v dalších lokalitách na Slovensku, jednou i v Brně. Jeho dílo zůstalo nedokončené, neboť byl pro svůj původ pronásledován a internován režimem Slovenského štátu. Roku 1942, zřejmě při útěku při přechodu hranic, beze stopy zmizel.

 

Monografická výstava představí dílo Friedricha Weinwurma. Díky originální plánové dokumentaci návštěvníci poznají Weinwurmovu představu o architektuře Nové věcnosti, práci jeho architektonického ateliéru i způsob projektování. Dobové a aktuální fotografie staveb konfrontují původní a současný stav jeho objektů. Součástí výstavy jsou i modely a zvuková nahrávka Weinwurmových textů, které objasňují jeho úvahy o architektuře. Weinwurmova pozornost se soustředila na dvě oblasti. V té první šlo o architektonickou formu, prostorové a funkční vztahy i konstrukční a technická řešení. Druhá souvisela se společenskou úlohou architektury – řešení bytové otázky nebo postavení rodiny či ženy v moderní společnosti. Weinwurma zajímala racionalizace a ekonomické uspořádání dispozice a celková účelnost a funkčnost staveb. To se odráželo v typizovaném půdorysném řešení a v jednoduchých fasádách redukovaných na soustavu okenních otvorů v hladkých omítkových plochách. Nikdy však nerezignoval na výtvarnou stránku.

  

Výstava vizuálně poutavým způsobem představí návštěvníkům ideové a výrazové koncepty Weinwurmova díla. Přiblíží tvůrce, který byl doposud známý a oceňovaný téměř výhradně v odborných kruzích, a stavitelské umění, které v čase jeho vzniku a uplatnění patřilo na Slovensku mezi hlavní nositele a reprezentanty soudobých světových moderních trendů. Weinwurmovy nejvýraznější stavby přiblíží revolučnost jeho díla. Modernistická tvorba oproštěná od ozdob znamenala v provinční a konzervativní Bratislavě skok, který na Slovensku otevřel cestu k moderní architektuře. Řada Weinwurmových staveb je dnes památkami díky jejich kvalitám a nadčasovému výrazu. Na výstavě bude prezentováno i autentické patentované překlápěcí ocelové okno, vytvořené ve spolupráci architekta s bratislavským zámečnictvím Armina Krause.

  

Komentované prohlídky s autorkou výstavy, profesorkou Henrietou Moravčíkovou

Čt 26. září od 16 hodin, sraz ve výstavě

Út 15. října od 16 hodin, sraz ve výstavě

Více o programu na www.spilberk.cz/vystava/architekt-friedrich-weinwurm-nova-cesta/