Pořádá Lieben Libeň – projekt zaměřený na podporu alternativní kultury na Praze 8.
Vstupné dobrovolné!

Argentum Vivum je tvůrčí platforma, která se orientuje na výhradní práci s tzv. starými medii. Při své tvorbě tak používá klasický filmový materiál všech rozměrů a vlastností, pouze klasické i netradiční fotochemické postupy a projekce z klasických projektorů všech běžných formátů.

Prvním základním slovem celé situace je konflikt. A to jak mezi jednotlivými členy skupiny, kteří používají ve své tvorbě zcela rozdílných ideových východisek, tak mezi profánním obsahem prezentovaných fotografických a kinematografických obrazů a původně sakrálním prostředím instalace (interier synagogy). Zcela přirozeným je pak konflikt světla a tmy (důsledněji osvícení a temnoty), který je dán invazí strojů – projektorů přeměňující světelný tok v pohyblivé i statické obrazy promítané – projektované do prostoru zatemněné synagogy. 

Druhým základním slovem je kooperace. Přes shora uvedené rozpory pojí členy skupiny společný zájem o materii filmu a fotografie a její fotochemickou přeměnu. Jejich snahou je tedy docílit jednoty mezi konfliktem – srážkou a společnou kooperací. Celý komplex elektromagnetického vlnění – světelných obrazů a mechanického vlnění – zvuku, nechá povstat ve své spolupráci instalaci, která má dokumentaristickým přístupem zpřítomnit opomenutou „divočinu“ uvnitř periferní čtvrti. Velmi obyčejnou, přehlédnutelnou, a proto taky svým způsobem posvátnou. Skutečné zázraky se často konají na místech, kde by to nikdo nečekal. 

V tomto se také skví skutečný paradox Libně a její synagogy: přeměna posvátného v profánní a naopak. Věci, které neměly do chrámu vstoupit, tam umístíme, a tak je v našem vnímání proměníme. Tyto pohyby chceme v naší instalaci reflektovat. 
Libeňská synagoga, pro niž je projekt výhradně koncipován, tvoří svojí polohou, přes svoji jistou centrální „zastrčenost“, středobod současné Libně. Pomocí filmu a fotografie do ní přeneseme a tak zprostředkujeme pohledem cizinců (nejsme libeňští patrioti) to, co nás na Libni fascinuje, ale leží ovšem tak říkajíc na jejím okraji: kolonie Labuťka, koryto Rokytky, autobusové nádraží Palmovka, zahrádky na libeňském ostrově, torzo železniční trati z Prahy-Těšnova, restauraci Dřevona anebo skutečná ikona Libně: Libeňský plynojem.

Pořádají: Duracfilm, 8jinak!, Argentum Vivum
Spolupracují: Sdružení Serpens
Podporují: Hl. m. Praha, Odbor kultury, sportu a komunikace s veřejností MČ Praha 8 
S podporou rodin Lieben, Lomský a Kolský, rodiny Steen a dalších 
Mediální partner: Rádio 1