Květen ve Studiu Bubec je již neodmyslitelně spjat s jednou z největších uměleckých událostí, které studio organizuje – přehlídkou Art Safari, tentokrát na téma Spánek

 

Spánek je v umělecké oblasti téma vytěžované zejména v symbolické rovině v souvislosti s tematikou snu, nevědomí, hloubkovou symbolikou přístupnou skrze stavy rozostřeného vnímání v krajní poloze související se spánkem věčným. Kromě psychologicko-symbolické roviny přistoupíme k tématu i v souvislosti se současným vztahováním se ke konstruktu spánku ze sociologických a biopolitických hledisek, zabývajících se „přirozenou“ a konstruovanou podobou spánku, právem na spánek, spánkem jako novodobým luxusem. Dotkneme se spánku jako metafory stavu jednotlivce i společnosti. Připomeneme aktuální uměleckou tematizaci odvrácené strany zdravého spánku – spánkové poruchy, nespavost, spánkovou paralýzu, lucidní snění.

 

Souvislost místy spánku nás přivede k tématům tělesnosti a pocitové i fyzické intimity, vztahové roviny. Jak je na Art Safari zvykem – vyhneme se úzkému vymezení tématu, které budeme naopak úmyslně obkružovat z různých uměleckých i myšlenkových pozic. Oslovení stálých spolupracovníků Studia Bubec, známých umělců i nejmladší generace přinese tematickou i stylovou i materiálovou šíři.

 

Několikadenní festival, spojující tradičně výstavní formu s performancemi, divadlem, hudebními představení, přednáškami a worshopy doplní i hudební produkce uskupení Orloj snivců, Sleepover k nočnímu poslechu ve stavech snů a polospánku performance kolektivu Die Früchte (Veronika Šrek Bromová, Veronika Drahotová, Hanele Poislová) a jejich hosté, psychologická přednáška, wokshopy.

 

vystavující: Erika Bornová, Barbora Dayef, Žofie Eder, Žanda Gebauer, Jolana Havelková, Barbora Lexová, Nikola Ivanov, Libuše Jarcovjáková, Alena Kazetelová, Linda Klimentová,  Marie Ladrová, Kateřina Nová, Míla Preslová, Tomáš Skála, Agáta Slámová, Daniel Suška, Karolína Šulcová, Benedikt Tolar, Jakub Orel Tomáš, Lucie Vítková, Klára Vlachová, Martin Žák a Kamila Ženatá

kurátorka: Daniela Kramerová