Viliam Slaminka je absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (obor malba a jiná média u prof. Ivana Csudaie). Brněnským milovníkům umění by mohl být známý hned z několika výstav – v roce 2011 se představil na akci Fřesh Flesh Hranice ve Zbrojovce, v roce 2008 se účastnil 5. ročníku Konfrontační přehlídky mladých umělců ARSkontakt v jižním křídle Nové radnice a o rok dříve výstavy Generace nula v Galeriích BKC (dnes TIC).

Slaminkova tvorba vychází z estetiky komiksů, filmů a populární kultury obecně. Autor si sám sebe představuje jako superhrdinu a naivizujícím způsobem objektivizuje barevný dětský svět kolem sebe, svět plný rozjetých zvířátek, jídla a žen. Viliam se zabývá i sociálními tématy a ve svých groteskních instalacích řeší stejně brutálním způsobem estetiku zombie filmů i problematiku genderové nerovnosti.

Sám o sobě říká: „Vo svojej tvorbe kladiem dôraz na jednoduchosť, tvarovú štylizáciu a farbu.
Pri spracovaní jednotlivých námetov je neustále prítomný pojem „Hry“. Či už je to hra s materiálom, témou, alebo spôsobom prezentácie, dôležitým aspektom mojej tvorby ostáva hravosť. „

Pro Umakart připravil projekt pracující s vizualitou, funkcí a kontextem výlohy, kompilát různých maleb běžných i neběžných předmětů vycházející s jeho oblíbené hry s materiály, barevností a motivy. Co se může udát s cenou umění, když se dostane do výlohy?

Navštivte vernisáž výstavy „Ať hviezdy zazáří“ Viliama Slaminka v Galerii Umakart ve středu 6.3. od 18 hodin.
Výstava potrvá do 1.4.
Galerie Umakart je nonstop a zdarma.

http://www.viliamslaminka.blogspot.cz/
http://umakart.tumblr.com/