Based on a True Story je možné chápat jako výstavní esej z oblasti severní Evropy a Pobaltí. Pozornost zaměřuje na narativní a dokumentaristické tendence, které jsou v současném umění dané oblasti významně zastoupeny. Jaké jsou motivy, které stojí za potřebou vizuálních umělců vyprávět příběhy? Jakými způsoby pracují s fakty a zprostředkovávají své zkušenosti?  

Výstavní esej přiznává fascinaci příběhy založenými na pravdivých událostech. Ve třech narativních liniích nechává umělce vyprávět o frustraci, rutině a mystice života sociálních skupin pohybujících se často na hranici společenského uznání.  

Aura soudního procesu propojuje dva z příběhů, které se však odehrávají v rozdílných časových obdobích. Historický projekt Jaanuse Sammy (nar. 1983, Estonsko) je rozvíjen okolo dodnes pověrami opředené postavy „Předsedy“, z nějž dandyovský způsob života učinil oběť socialistického režimu, nuceného společenského exilu a nakonec také vraždy.

Aktuální soudní proces mezi bratrem umělkyně Máret Ánne Sary (b. 1983, Norsko) z domorodého kmene Sámů a Norskou vládou stál na začátku jejího dlouhodobého uměleckého projektu. Jejím hlavním cílem je upozornit na kritickou situaci tradičního sámského způsobu žití odvíjejícího se od chovu sobů, kterou způsobuje norská vláda svým právními předpisy a zabíráním území k developerským účelům.  

Dlouhodobý umělecký výzkum Keep Frozen zavedl islandskou umělkyni Huldu Rós Gudnadóttir (nar. 1973, Island) do prostředí Reykjavíckých doků, kde si jako teenagerka vydělávala své první peníze. Umělecko–antropologická sonda do pracovní rutiny přístavních dělníků zkoumá fyzicky náročnou práci a odkrývá její další významové vrstvy. Jedním z mnohých výstupů výzkumu je také studie pohybové rutiny dělníků a její re-enactement v galerijním prostoru.

 

Vystavující: Hulda Rós Gudnadóttir, Máret Ánne Sara, Jaanus Samma
Kurátorka: Eva Riebová
Architekt výstavy: Matěj Al-Ali
Vernisáž výstavy: 23. 11. v rámci Veřejné domu
Vstupné: volné