Borut Holland, Kvantová akademie

V Synagoze na Palmovce proběhne výstava Kvantová akademie svérázného malíře Boruta Hollanda, jeho obrazy a vize budou v Čechách k vidění vůbec poprvé.

 

Borut Avram Holland je slovinský umělec s židovskými kořeny. Žije v lese na úbočí hory. V jistém období svého života se na mnoho let zcela vzdálil většinové společnosti. V té době vůbec nemluvil, byl skoro po dvě desetiletí bezdomovcem, než mu jeho přátelé a umělci v rámci dobrovolnické akce postavili nouzovou chatku. V podstatě žije poustevnickým způsobem života, ačkoliv velice často jezdí na kole do nedalekého města do knihovny, kde studuje a rozesílá četnou korespondenci po internetu. Žije bez elekřiny a vodu bere ze studánky v blízkosti domu. Na domku je nápis Theological Quantum Academy of Fine Arts, a tato lesní univerzita je plná knih, od filosofických a duchovních spisů, po publikace o matematice a geometrii, a také natěsno poskládané desítky obrazů a skic. Pod domkem má uschované velké dřevěné desky, na které maloval v době, kdy byl zcela bez peněz.

 

Takřka výlučně se Borut věnuje studiu nebo malování. Leitmotivem jeho pláten, která mají zpravidla kolem metru na šířku i délku, jsou éterické metropole, svět andělů, svět kosmický. Obrazy mají pro často zlatavé pozadí v sobě cosi ze starých ikon, zároveň s pohledem dětského věku, současně s tím je místy přítomen nekompromisní urbanizmus s průhledy do vícečetných dimenzí. Plátna disponují snad až iniciující silou. Borut je maluje soustředěně, jako by je psal, jako by se modlil. Píše po mnoho let soustavnou knihu, Metateologii, která čítá už kolem pěti tisíc stran. Sám se hlásí k židovské víře, v jeho domku však člověk najde i kříž s Kristem, knihy indických učitelů či ruku Fátimy.

 

kurátorka: Jana Šteflíčková

 

Fb event zde. Akci pořádá spolek Krajinou přílivu ve spolupráci se spolky Babylon a Haj Hou. S podporou: Magistrát hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 8.