diy výstava / kolaborativní instalace / experiment s lidovým kurátorstvím / freeshipping

  

Brno Art Delivery (BAD) je krabičková dieta umění, experimentující s konceptem kurátorství. Pandemická migrace umělecké obce do online prostoru s sebou přinesla urgentní znovuotevření otázky digitální prezentace umění a funkce galerijního prostoru. Náhlá ztráta institucionální aury fyzických výstavních míst dala větší prostor nezávislému až partyzánskému kurátorství. BAD v době uzavřených galerií doručovala zájemcům boxy s tvorbou lokálních umělců a suplovala offline kontakt mezi umělcem a divákem. Adresát díla na týden vystavil ve vlastním bytě, vznikla tak několikaměsíční štafeta bytových galerií, která vystřídala téměř všechny brněnské čtvrti – od Bystrce po Blansko.

  

Výstava v Galerii Sibiř kombinuje statickou instalaci s laboratoří, kde mohou návštěvníci vyjímat díla z boxů, intervenovat do výstavy a vytvářet tak vlastní konstelace. Instalace poprvé vystaví díla všech zapojených tvůrců BAD v jednom fyzickém prostoru.

  

Anglické slovo delivery v názvu lze chápat jako samotný akt fyzického doručení, ale i jako formu přednesu či dokonce jako porod/zrod. Právě v průsečíků těchto tří významů vidíme potenciál BAD jako dlouhodobého projektu i platformy, v jejíchž výstupech se forma předání nebo vystavení umění stává nejméně stejně důležitou, jako umělecké dílo samotné.

  

vystavující: Maud Kotasová, Paulina Masevnina, Adam, Josef Janošík, Matěj Boček, Maťa Paulenová, Matěj Grznár, Alexandra Kopúnek, Max Lysáček, Ester Hotová, Tamara Pavlechová, Romana Guryčová, David Severa

kurátoři: Tamara Pavlechová, David Severa, Romana Guryčová, Max Lysáček, Ester Hotová