What, How & for Whom/WHW je kurátorský kolektiv, který od roku 1999 působí v Záhřebu a Berlíně. Tvoří ho kurátorky Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić a Sabina Sabolović, a dále návrhář a publicista Dejan Kršić.
WHW uspořádali celou řadu produkčních, výstavních a publikačních projektů a vedou Galerii Nova v Záhřebu. V roce 2018 založili nový mezinárodní studijní program pro začínající umělce WHW Akademija v Záhřebu. Program vychází z pojmu “uvědomělého občana” a chce vytvářet prostor pro sebeurčení účastníků. Od června 2019 WHW kolektivně povedou Kunsthalle Wien.
Co, jak a pro koho dělají WHW
Členka kolektivu What, How & for Whom/WHW Ivet Ćurlin se v prezentaci zaměří na to, jak místní perspektiva trvale ovlivňuje jejich kurátorskou praxi ukotvenou ve vedení Galerie Nova v Záhřebu. Tak jako další evropské země pociťuje i Chorvatsko zničující vedlejší účinky radikálního pravicového populismu a historického revizionismu. Jak nově pojímat výstavy jako intervencionistické formy v silně nepříznivých ideologických, politických a materiálních podmínkách? Prezentace se dotkne několika projektů z různých časových období, od počátků jejich praxe až po nejnovější počiny.

Program bude probíhat v anglickém jazyce.

VSTUP ZDARMA

Pobyt WHW v ČR se koná v ramci cyklu Café Chalupecký a ve spolupráci s rezidenčním programem MeetFactory.