Čemer je umělecká a hudební skupina, která v roce 2019 vznikla na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru Kresby a grafiky. Členky skupiny se vydávaly vlastními cestami napříč různými ateliéry a opět se potkávají ve svém myšlenkovém jádru, které je stmeluje. V současné době studují na pražské UMPRUM. Žofia Fodorová studuje typografii, Leona Krlínová a Jantra Šímová ilustraci. Výstavují převážně v kulturně decentralizovaných oblastech (např. v Telči či Benešově).

 

(De)konstruují narativ, jenž vychází ze skutečných každodenností a ten nechávají působit. Myšlenkově se pohybují na hranici reality a fikce a tímto šibalstvím zhmotňují rovnováhu mezi spontánní volbou a ironií osudu. Síla, s jakou balancují na hraně mezi roztomilostí a šílenstvím boří kreativní diktaturu, která jim dala život.

 

Včera večer je skoro až detektivní příběh. Autorky jej staví na základě podezřelých, kdesi nalezených, ohořelých soukromých věcí. Dívají se očima oněch věcí za ně samotné ve snaze odhalit mrazivé příčiny jejich určení. Autorky do nich zaplétají postřehy a souvislosti z reálných událostí a vlastních zážitků. Spojují tedy příběh s vlastní identitou. Tato srostlice několika perspektiv je analogií vztahující se k různorodosti uvnitř skupiny. Čemer nám ukazuje svébytné možnosti narativu a zároveň z něj vystupuje a dospěle experimentuje v sebereflexi. Přežvykuje se až za vlastní hranice. Včera večer může být rozpomínání se na sebe sama a navzdory iluzivní povaze paměti touží být rozpoznáno spolu-prožitím vlastnho příběhu.

 

kurátor: Jan Matýsek