Současný člověk transformovaný do „chiméry“; hybrid spojující tělo, technologii a virtuální svět.

 

Chiméra je skupinová výstava tchajwanského umění nových a digitálních médií, kterou vytvořil Yu-Chuan Tseng, umělec, kurátor a odborný asistent na univerzitě Shih Hsin v Tchaj-peji, a Jan Van Woensel, kurátor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. 

 

Chiméra vychází z názoru, že se lidé za posledních několik desetiletí proměnili v hybridní spojení těla a stroje. Člověk je zčásti závislý na technologiích. Chytré přístroje, se kterými jsme splynuli v jedno tělo, jsou klíčem k nekonečným cestám po virtuálním světě a plavidlem, v němž se vozíme po vlnách kybernetické reality. Náš masový přechod do virtuálního světa však nezvratně vede k odcizování. Moderní člověk ve svém stavu nevědomosti opustil přírodu a nahradil ji open-source virtuální fatou morgánou, která slouží jako její vždy dostupná náhražka. Tento agnostický paralelní prostor však poskytuje jen neuspokojivé podněty a jen posiluje stoupající závislost člověka na digitálních nástrojích. Vede tak ke dvojímu oddalování – dochází totiž k osobnímu odcizování ve stále více a více odcizeném digitalizovaném světě. 

 

Chiméra je melancholickou a poeticky laděnou výstavou, ve které ústřední postavení zaujímá osamělost přírody v přetechnizované éře.

 

Umělci: Chenwei Chiang, Chi-Ping Chin, Kung-ta Tseng, Scottie Chih-Chieh Huang, Tien-Chun Chang, Yu-Chuan Tseng, Yun-Ju Chen

Kurátoři: Jan Van Woensel & Yu-Chuan Tseng