Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316–2016 pořádaná při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. Výstava se koná ve Valdštejnské jízdárně v Praze od 15. května do 25. září 2016 a následně v Norimberku v Germánském národním muzeu od 20. října 2016 do 5. března 2017. Pořadateli výstavy jsou Národní galerie v Praze a Dům bavorských dějin ve spolupráci s Vědeckým centrem pro dějiny a kulturu východní a střední Evropy při univerzitě v Lipsku.

Výstava představí Karla IV. jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, jako zbožného, vzdělaného, cílevědomého a prozíravého panovníka, který k prosazení vlastních cílů neváhal použít širokou paletu diplomatických prostředků, lest a taktizování nevyjímaje. Jedním z nezaměnitelných rysů Karlovy vladařské koncepce bylo programatické využívání výtvarného umění a architektury k propagaci císařského majestátu. Karel IV. se zapsal do historie jako jeden z nejvelkorysejších uměleckých mecenášů a zakladatelů, současně také jako jeden z nejčastěji zobrazovaných panovníků v dějinách středověké Evropy.

Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami. Osobnost Karla IV. bude promítnuta na kaleidoskopické pozadí širokých dobových kulturně-historických souvislostí, k nimž ve 14. století patřily např. klimatické změny, sucha i povodně, neúrody, hladomory, morové epidemie, židovské pogromy anebo finanční krize. A právě do tohoto historického kontextu s nápadnými aktuálními přesahy bude zasazen obdivuhodný rozkvět karlovského umění a architektury. Byl tedy život na císařském dvoře natolik odtržen od ne vždy uspokojivé reality všedního dne v podhradí? Jakým způsobem byl vlastně současníky vnímán Karel IV.? Odkud přicházely finanční prostředky na velkolepou a nákladnou císařskou reprezentaci? Jak si lze představit shromažďování svatých ostatků a jaká byla role umění ve službách Karlovy říšské politiky? Kdo byli ti, kteří jménem císaře konali a zajišťovali mu tolik potřebnou podporu?

Na takovéto a další otázky hledá výstava odpovědi prostřednictvím 170 exponátů všech uměleckých a uměleckořemeslných oborů, kulturně-historických a archivních dokumentů, vypůjčených z více jak stovky nejprestižnějších evropských a amerických muzeí, církevních i soukromých sbírek. Umělecké počiny Karla IV. a příslušníků jeho císařského dvora, ať již místem jejich vzniku byly Praha, Norimberk, Cáchy, Frankfurt nad Mohanem či jiná umělecká centra Svaté Říše římské, budou vystaveny společně s inspiračními předlohami byzantského, italského nebo francouzského původu.

K výstavě bude připraven pestrý a obsáhlý mezinárodní program doprovodných aktivit, které budou výstavní projekt provázet po dobu konání obou částí výstavy v Praze i Norimberku. Návštěvníci budou moci navštívit řadu výstavních projektů v partnerských muzejních institucích v Čechách i Bavorsku, vydat se po stopách Karla IV. lokalitami spojenými s jeho životem a obdivovat památky karlovské architektury a umění v původním prostředí. Součástí doprovodného programu budou vědecká sympozia, workshopy, divadelní a hudební představení na obou stranách zemské hranice.

Po uvedení v Praze bude mít výstava své pokračování v Norimberku:
20. 10. 2016 – 5. 3. 2017 Germanisches Nationalmuseum, Norimberk

Autoři výstavy:
Jiří Fajt (Národní galerie v Praze)
Susanne Jaeger, Markus Hörsch, Christian Forster (Vědecké centrum pro dějiny a kultury středovýchodní Evropy při univerzitě v Lipsku)
Michael Lindner, Olaf Rader (Berlín – Brandenburská akademie věd)
Martin Bauch (Německý historický institut (DHI) Řím)
Eva Schlotheuber (Univerzita Düsseldorf)
Wolfgang Jahn, René Küpper (Dům bavorských dějin Augsburg)

Kurátor výstavy: Jiří Fajt
Spolukurátorka výstavy: Helena Dáňová 

 

Záštitu nad výstavou převzali:
předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch,
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček,
předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka,
ministerský předseda Svobodného státu Bavorsko Horst Seehofer,
arcibiskup pražský, metropolita a primas český kardinál Dominik Duka OP
a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

—————————————

Vstupné na výstavu pro Valdštejnskou jízdárnu
– základní vstupné: 280 Kč
– snížené vstupné: 190 Kč (děti 10-15 let, studenti 15-26 let, senioři nad 65 let)
– rodinná vstupenka: 500 Kč (2 dospělí + max. 2 děti do 15 let)
– školní skupina: 60 Kč/osoba
– skupina od 10 osob: 140 Kč/osoba
– děti do 10 let: zdarma
– pedagogický doprovod: zdarma
– průvodce se skupinou: zdarma

 

Otevírací doba
květen–červen: 9.00–18.00 hod.
červenec–srpen: 10.00–19.00 hod.
září: 9.00–19.00 hod.
(otevřeno denně i v pondělí)

 

Září

Mimořádně:

17. a 18. září: 9h – 22h

24. září: 9h – 22h

25. září: 9h – 20h

 

 

Ceny za lektorské pořady
Komentovaná prohlídka v ČJ

skupina 1-15 osob: 1400 Kč + 140 Kč/osoba (lektorské služby + vstup)
skupina 16-28 osob: 1800 Kč + 140 Kč/osoba (lektorské služby + vstup)

Komentovaná prohlídka v AJ, NJ a FJ
skupina 1-15 osob: 2400 Kč + 140 Kč/osoba (lektorské služby + vstup)
skupina 16-28 osob: 2800 Kč + 140 Kč/osoba (lektorské služby + vstup)

Programy pro školy
žáci od 11 let:
třída do 20 osob: 1000 Kč + 60 Kč/osoba (lektorské služby + vstup)
třída 21-30 osob: 110 Kč/osoba (lektorské služby + vstup)

žáci do 10 let:
třída do 20 osob: 1000 Kč/skupina
třída 21-30 osob: 50 Kč/osoba

 

Pro další informace a možnosti rezervace navštivte webové stránky výstavy zde.