“Jsem umělec. Maluji, tvořím sochy a performuji. Inspiruje mě antické umění, které jsem sál již od dětství s mateřským mlékem. Vyprávím nepříjemné příběhy ze svého dětství. Možná mě někdo bude považovat za arogantního, ale takový boužel jsem. Chci, aby mé příběhy viděl celý svět, proto aby se již neopakovaly. Buďte první a pociťte tu čest mě vidět. Připojte se k mé fantazii.” (Paweł Sobczak)

 

Nová výstavní série nese název Close enough a představí opět šest mezinárodních umělců ze střední Evropy. V roce 2017 proběhlo otevřené výběrové řízení na kurátora v GAVU. Mým záměrem bylo spolupracovat s dalšími akademiemi a recipročně hostit umělce, kteří by jinak měli výstavu v galerii ve své vlastní akademii. Bohužel tento program nebyl vybrán. Stále jsem přesvědčen, že vystavovat zahraniční umělce v Praze je důležité jak pro veřejnost, tak pro studenty umění. V novém cyklu tedy budou vystavovat studenti / čerství absolventi akademií výtvarných umění z okolí České republiky, se zaměřením především na malíře.

 

První vystavující je Paweł Sobczak. Když jsem se poprvé setkal s Pavlovými obrazy, pocítil jsem útěchu i napětí. Poté jsem se dozvěděl, že Pawlovy obrazy jsou jeho formou autoterapie, která mu pomáhá vyrovnat se s minulostí. Hlavním tématem jeho děl je homme fatale – vzácný motiv zobrazující osudového člověka.