Projekt mexické umělkyně Cristiny Maldonado pardubickému publiku přináší možnost připomenout si tajemné a léčivé vlastnosti dárcovství. To vše v době kolem oslav sv. Mikuláše, tedy v nejlepším čase, kdy aktu rozdávání dárků můžeme dát novou dimenzi. Škola je časem společné konverzace, experimentování, tvoření a rozjímání. Vhled to tématu poskytne přednáška, která se zamyslí nad způsoby dávání a jejich politickými, etickými a magickými účinky. Do procesu prožívání těchto principů můžete proniknout hlouběji během víkendového workshopu. Anebo jen během týdne navštivte naši otevřenou knihovnu.

  

Pamatujete na všechny ty tajné depeše, které mohou být ukryty v procesu obdarovávání? Skrze School of Magical Giving (Školu zázračného obdarovávání) umělkyně Cristiny Maldonado si připomeneme a naučíme se, že dávání, přijímání a odvděčování se jsou magickými činy, které spoluutváří náš svět. Dávání je nástroj k budování, interpretaci, je poutem a způsobem, jak přijímat informace a vnímat náš život. Nehovoříme však o darování u příležitosti rozličných svátků a narozenin nebo o charitě, ale o politickém aktu obdarovávání v kapitalistickém systému: o procesu dávat cizímu člověku, dávat bezdůvodně, bez očekávání reciprocity, dávat, když prohraješ, dávat, když nemáš, dávat důvody ostatním, aby dávali, dávat čas a péči, dávat, přijímat, dostávat, aniž bychom si to museli zasloužit, dávat člověku, neživému objektu či nečlověku, dávat zcela beze smyslu a důvodu. Všechno to jsou příklady zázračného obdarování. Takového obdarování, které živí tak nejistý, avšak hluboký účel a umožňuje dialog s neznámým, synchronicitou a náhodou.

  

čtvrtek 1. 12.

10:00–17:30 Knihovna / Library of the School of Magical Offering

Navštivte nás kdykoli během dne, setkejte se s umělkyní a zjistěte více o procesech přijímání a dávání. Kdokoli v jakémkoli věku je vítán.

  

pátek 2. 12.

10:00–17:30 Knihovna / Library of the School of Magical Offering

17:30–19:00 Přednáška

Umělecká přednáška o magii dávání. Přednáška proběhne v angličtině s překladem do češtiny.

  

sobota a neděle 3.–4. 12.

10:00–17:30 Knihovna / Library of the School of Magical Offering

10:00–12:00 & 13:30–15:30 Workshop

Dvoudenní workshop, který vám umožní jít hlouběji do procesů dávání a přijímání. Workshop je veden umělkyní v angličtině. Překlad do češtiny bude zajištěn. Kdokoli v jakémkoli věku je vítán. Rezervace na info@gmpardubice.cz . V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

  

úterý 6. 12.

10:00–17:30 Knihovna / Library of the School of Magical Offering

18:00–20:00 Workshop / Closing Dinner with guests

Připojte se ke společnému stolu a podělte se s námi o své zkušenosti ze Školy zázračného obdarovávání. V případě, že jste se nestihli zapojit do žádné z předchozích aktivit, můžete se alespoň nyní seznámit s tím, co proběhlo a dozvědět se o dalších krocích v projektu.

  

Cristina Maldonado je mexická intermediální umělkyně usídlená v Praze. Její práce se pohybuje na hranicích mezi oblastmi imerzivního, participativního a vztahového umění, video performance, performativního psaní a site-specific performance. V posledních dvou desetiletích pracuje samostatně, režíruje, vystupuje, mentoruje a vede workshopy a spolupracuje na projektech jiných umělců a umělkyň. V současné době se zaměřuje na koncepty mediace a nezmapovaných lidských vztahů. Pracuje s inscenovanými divadelními a dialogickými metodikami a zkoumá, jak vnést umění dále do procesu vytváření poznání.