Kanadské městečko Dawson City v oblasti řek Klondike a Yukon se v roce 1896 díky „zlatému opojení“ stalo cílem pro kolem 100 000 prospektorů a podnikatelů, kteří sem cestovali z USA i z daleké Evropy. Většina nenašla ani šupinku zlata, Dawson City se změnil v Paříž severu, ale touha po vzácném kovu křehkou arktickou krajinu, odkud byli nemilosrdně vyhnáni původní obyvatelé, změnila v pustinu. Při stavebních pracích u dávno zasypaného bazénu objevili v roce 1978 dělníci 533 kotoučů němých filmů, které se díky nízkým teplotám permafrostu uchovaly skoro padesát let.

Režisér Bill Morrison se proslavil mimo jiné sugestivní panychidou na téma pomíjivosti filmového média Decasia (2002). Z 150 kilometrů a 106 hodin unikátního filmového materiálu, konzervovaného během let v laboratořích Kanadského filmového archivu zkomponoval 120 minutovou poému nejen o paměti místa Dawson City, o prvních 20 letech filmu, ale o charakteru minulého století. Morrison použil dokumentární záběry, fragmenty z hraných filmů a evokativní fotografie z archivu Erica A. Hegga, zachycujících v letech 1897 až 1901 drsnou, nehostinnou krajinu a postavy dobrodruhů. „Film je můj Titanik, jde vlastně o perfektní esenci 20. století.“ … „Proměny krajiny okolo Dawson City korespondují s proměnami filmu ve světě“.

Důležitou součásti díla, představeného na festivalu v Benátkách v roce 2016 je sférický soundtrack skladatele a vizuálního umělec Alexe Somerse, známého mimo jiné spoluprací s islandskou skupinou Sigur Rós.

Film bude promítán s anglickými titulky.

Vstupné pro členy Ponrepa: · 50 Kč
· studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 40 Kč
· děti do 15ti let: 30 Kč

Vstupné s jednodenním členstvím:
· 80 Kč
· studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 70 Kč
· děti do 15ti let: 60 Kč

Pro více informací navštivte https://www.agosto-foundation.org/cs/dawson-city-frozen-time

Připravila nadace Agosto Foundation v rámci série filmových projekcí a diskuzí na téma budoucnosti, přírody, krajiny, společnosti, umění, ekologie a entropie.

Děkujeme Kinu Ponrepo.