Vernisáž proběhne v pondělí 27. 5. 2013 v 17 hod. Eduard Ovčáček zde převezme Cenu města Třince za dlouholetou reprezentaci města Třince ve výtvarném umění.

Eduard Ovčáček se narodil se v roce 1933 v Třinci. Je významným vizuálním básníkem, grafikem, sochařem, malířem, fotografem, typografem, kurátorem a vysokoškolským pedagogem. Na výstavě v Galerii města Třince představí svou nejnovější tvorbu.

Autor o tisku digitální grafiky: „Tisk digitální grafiky a práce pomocí počítačových grafických programů, na to navazující možnosti zasahovat do díla i klasickými technikami, mi skýtá nebývalou řadu překvapení pocit radosti i uspokojení z grafické tvorby, které mi nemohou klasické grafické techniky zprostředkovat. Kouzlo rukodílných klasických grafických technik pochopitelně nelze ničím nahradit, ale zde je nutno připomenout, že digitální grafika nechce suplovat staré grafické postupy. Pokud původní grafická tvorba vychází z vnitřního modelu autora, není důvodu k tomu, aby digitální grafika byla méně kvalitní než klasická média. Tisky si většinou realizují sám v nevelkých sériích a barevných variantách. Geometrie a racionální rozvrh kompozice jsou pro moji tvorbu zásadním výchozím aspektem. Vznikají tak nejen nekonečné série reálných tisků, ale rodí se i nové a nové grafické představy, které se mohou neustále rozvíjet, inovovat a proměňovat. Mým cílem je minimalizovaná grafická struktura, kterou lze nejlépe realizovat jen pomocí digitálního tisku.“