V Rakouském kulturním fóru v Praze se od středy 23. června 2021 koná výstava rakouského umělce Emanuela Jesse s názvem accidentally beautiful.

 

Výstava accidentally beautiful představuje foto- a videodokumentace, které umožňují nahlédnout do způsobu práce a komplexnosti projektů Studia Emanuela Jesse. Jedná se většinou o umělecké projekty typu site-specific, vycházející z identity místa. S ohledem na výstavní prostor Rakouského kulturního fóra v Praze bylo několik děl rovněž realizováno přímo na místě. Vedle starších prací a těch současných, které byly vytvořeny výhradně pro tuto výstavu, je mottem další části výstavy její název accidentally beautiful: Umělecká díla vzniklá jako náhodný nebo vedlejší produkt vlastní umělecké tvorby. Tyto náhodné produkty se stávají uměleckými díly díky estetické přidané hodnotě, kterou jim umělec připisuje – analogicky k myšlence Readymades Marcela Duchampa by bylo možné nazvat tuto uměleckou strategii Accidentallymades.

 

Emanuel Jesse vystudoval grafický design na Vídeňské univerzitě užitého umění (ateliér Hickmann & ateliér Kartak). Ve Vídni, kde žije, založil Studio Emanuel Jesse. Zde vytvořená díla sahají od grafického designu až po velkoformátová umělecká díla ve vnitřním i vnějším prostoru, která je možno vidět v Evropě i mimo ni. Jeho umělecká tvorba začala klasickými graffiti v ulicích pod přezdívkou emilone. Sám označuje svůj styl jako contemporary street.

 

Výstava accidentally beautiful potrvá do 1. října 2021, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin. Vstup je volný, o českých a rakouských svátcích je zavřeno.