Eva Prokopcová, K černé díře, 2001, olej na plátně, 100 × 90 cm

Mezní situace 2 představí výběr prací z niterní a senzitivní tvorby solitérní jihočeské malířky Evy Prokopcové. Sérii minimalistických děl s geometrickými bodovými poli, které autorka tvořila převážně na začátku tisíciletí, doplní nejnovější koloristicky cítěná malba.

  

Výstava v Galerii Millennium navazuje na výstavu Mezní situace, která se uskutečnila v roce 2001 v českobudějovickém Domě umění. Pro autorku nyní nejsou zlomem události v osobním životě, jak tomu bylo před dvaceti lety, ale změna prostředí ve kterém tvoří, tedy opětovný návrat a pobyt v Praze po více než třiceti letech strávených v Českých Budějovicích. Bodové plošné obrazy z minulých let budou na výstavě doplněny nejnovějšími díly vytvořeními v roce 2021 právě v Praze.

   

Eva Prokopcová (*1948) studovala Střední kamenicko-sochařskou školu v Hořicích v Podkrkonoší, architekturu na ČVUT v Praze a Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jana Smetany, kterou absolvovala v roce 1983. Autorka absolvovala desítky samostatných výstav a její díla jsou zastoupena ve sbírkách mnoha významných galerií včetně Národní galerie.