Litina jako tvůrčí materiál s sebou přináší důsledný proces přípravy. Od prvotních návrhů na papíře, propočítávání váhy, zamýšlení se nad výslednou funkcí, ať už estetickou nebo praktickou, přes modelování, odlévání návrhu do sádry a přípravu formy pro konečné lití žhavého materiálu, který následně potřebuje finální začištění. 

 

Výstava prezentuje umělecké objekty z litiny, které vytvořili studenti ateliéru Přírodní materiály FUD UJEP dle vlastních návrhů pod vedením amerického sochaře Vaughna Randalla (vedoucí ateliéru Socha na State University of New York at Cortland) a vedoucích ateliéru PM Jana Krtičky a Roberta Vlasáka.

 

Tvůrčí práce s tradičními i netradičními materiály, experiment i snaha o ozkoušení si specifických postupů ve vlastní umělecké či designové tvorbě – to jsou charakteristické znaky ateliéru Přírodní materiály FUD UJEP.

 

EXPERIMENT LITINOU

Galerie 2

 

Vystavující: Kateřina Jičínská, Matěj Kapitán, Václav Mach, Lucie Medřická, Pavel Nešpor, Kateřina Krejčí, Nela Krulišová, Lucie Oplíštilová, Martin Panták, Matěj Plachý, Alice Pospíšilová, Jaroslav Prášil & Robert Vlasák, Vaughn Randall, Klára Samcová, Kateřina Šindelková, Josefína Vávrová, Karolína Vávrová

 

Kurátoři výstavního konceptu: Jan Krtička, Adéla Machová, Robert Vlasák

 

Grafický design: Adéla Bierbaumer

 

Dům umění Ústí nad Labem FUD UJEP Vás srdečně zve na vernisáž výstavy Experiment litinou, která se uskuteční v úterý 9. června 2020 v 18:00 hodin.

 

Projekt Experimentální pracoviště – umělecká litina byl podpořen Nadací ČEZ a FUD UJEP.

 

https://fud.ujep.cz/ateliery/prirodni-materialy/ 

https://www.facebook.com/prirodnimaterialyFUD/ 

https://www.instagram.com/prirodnimaterialy/ 

https://vaughnrandall.com/home.html