Antropocén: Epocha Člověka

V oficiální geologické terminologii byste termín antropocén ještě nenašli, ovšem neformálně jde o název, s nímž v roce 2000 přišli Paul J. Crutzen a Eugene Stoermer jako s možným pojmenováním současné geologické epochy, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé.

 

Dokumentární snímek jde ve stopách výzkumu vědců sdružených ve skupině Anthropocene Working Group, která už deset let přináší na základě rozsáhlého vlivu lidské činnosti na planetu Zemi důkazy o konci holocénu a nástupu antropocénu. Štáb filmu natočil za více než tři roky na 43 lokacích ve 20 zemích a 6 kontinentech 202 hodiny a 57 minut hrubého materiálu. Po desetiměsíční práci ve střižně vznikl dokument, který kombinuje umění a vědu a nabízí empirický, neučebnicový náhled na klíčový moment v historii geologie. Dechberoucí snímky přináší provokativní a nezapomenutelný zážitek a názorně ukazují dopad lidstva na naši planetu.

 

Film Antropocén: Epocha Člověka získal na posledním Mezinárodním filmovém festivalu Jihlava cenu za nejlepší svědectví o přírodě.

 

Anthropocene: The Human Epoch, režie: Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky, Kanada 2018, 87 minut, v původním znění s titulky