Archiv Marie Bartuszové, Košice, 1987

Srdečně vás zveme na přednášku historičky umění Gabriely Garlatyové, nazvanou Maria Bartuszová a Praha. Dětství, mládí, studium a návraty.

  

Přednáška se bude věnovat vazbám umělkyně Marie Bartuszové, jejíž dílo je součástí výstavy fragilités v Galerii Rudolfinum, na rodnou Prahu. Budete si moci poslechnout informace o Bartuszové dětství a studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a o výstavách, které umělkyně v Praze měla a které zde navštívila, zejména pak o významné retrospektivě Louise Bourgeois v Galerii Rudolfinum v roce 1995.

 

Gabriela Garlatyová je historička umění, kurátorka Archivu Marie Bartuszové v Košicích, Městské galerie v Rimavské Sobotě a odborná asistentka na Katedře teorie a dějin umění na Fakultě umění Technické univerzity v Košicích. Kurátorsky se podílela na autorských výstavách Marie Bartuszové v Muzeu moderního umění ve Varšavě (2015), Allison Jacques Gallery v Londýně (2016) a v současné době na výstavě v Tate Modern v Londýně. Je také autorkou jednoho z textů obsažených v katalogu k výstavě fragilités.