Výstava s názvem Graduation projects představuje výběr vítězných projektů z Mezinárodní přehlídky absolventských prací z oboru grafického a produktového designu výstava se koná 14. března – 13. května 2013 v Polském institutu v Praze a v GALERII/CZD.

CZECHDESIGN, časopis Typo a Polský institut společně pořádají výstavu, která má za cíl představit výběr z prací soutěžících v projektu mezinárodní přehlídky diplomových prací, tzv. Graduation projects.

Vernisážím, konaných 13. 3. v obou galeriích, bude předcházet od 17h přednáška Ewy Gołębiowské, zakladatelky a ředitelky Zamku Cieszyn, která výstavu připravila. Přednáška v Polském institutu volně přejde ve vernisáž od 18h. Na obě akce pak plynule naváže vernisáž druhé části, od 19h, v GALERII/CZD, kde také proběhne závěrečná párty celého večera.

Projekt mezinárodní přehlídky existuje již od roku 2001. V současnosti organizátoři navázali na úspěšnou spolupráci na projektu G4, který již několik let mapuje dění v oblasti designu v zemích visegrádské čtyřky. Již třetím rokem je akce organizována jako mezinárodní projekt časopisů 2+3D (Polsko) a Typo (ČR), kteří spolupracují se Zámkem Cieszyn (Polsko), společností Articsók Stúdió (Maďarsko) a organizací 1977 (Slovensko). V letošním roce se do projektu zapojila také organizace zastupující český design: Občanské sdružení CZECHDESIGN.CZ

Do tohoto ročníku se přihlásilo 208 prací z oblasti grafického a 149 z oblasti produktového designu. Výstava měla premiéru v polském Zamku Cieszyn, následuje výstava v GALERII/CZD a Polském institutu v Praze, dále projekt putuje ještě do dalších zemí Evropy, představí se např. v červnu na DMY International Design Festival, Airport Berlin Tempelhof.

Výstava v přehlídce vítězných prací představí mezi jinými také lampu nadějné designérky Kristýny Malované inspirovanou tvarem hory Fuji nebo nový font inspirovaný starými nápisy v Bratislavě, písmo Pressburger od Vojtecha Rumana.

Kompletní informace o Graduation projects naleznete na internetových stránkách časopisu Typo www.typo.cz nebo přímo na webu Mezinárodní přehlídky www.graduationprojects.eu. Autorkou vizuálního stylu Graduation projects je Anna Zabdyrska.

Výstava v GALERII/CZD je součástí projektu My v Praze, který má již druhým rokem za cíl prezentovat mimopražské umělecké a designérské školy. V této výstavě se navíc podařilo projekt posunout do mezinárodního kontextu.

Vernisáž a doprovodný program:
Středa 13.3. v 17.00 – přednáška Ewy Gołębiowské v Polském institutu
v 18.00 – vernisáž v Galerii Polského institutu
v 19.00 – vernisáž v GALERII/CZD
Čtvrtek 18.4. v 18.30 – Design Menu v GALERII/CZD