V knihkupectví ArtMap se uskuteční setkání věnované vydavatelským aktivitám Centra umění nových médií – Vašulka Kitchen Brno, soustředěným zejména na zpracování archivu Woodyho a Steiny Vašulkových.

 

Knížky a online projekty představí Lenka Dolanová a editoři sbírky Bohuslav Woody Vašulka: Čeleben. Básně a prózy z mládí Miloš Vojtěchovský a Antonín Petruželka. Ukázky z Vašulkových textů přednesou a hudebně interpretují Josef Jindrák (Polí5 a člen skupiny Skrytý půvab byrokracie) a zpěvák, trumpetista a básník Zdeněk „Hmyzák“ Novák (Ženy, Činna).

 

Anglická monografie A Dialogue with the Demons of the Tools: Steina and Woody Vašulka, která vyšla v grafické úpravě Martina Odehnala v roce 2021, je zrevidovaná verze původní českojazyčné publikace Lenky Dolanové a dodnes jediná monografie zhodnocující celkové dílo dvou osobností, které výrazně ovlivnily počátky umění videa a vývoj elektronického umění.

 

Literární pokusy Bohuslava Woody Vašulky z mládí zůstaly donedávna ukryty v archivech Islandské národní galerie, nebo v soukromých sbírkách. Pod názvem Čeleben (odkazuje na titul jedné z Vašulkových básní) byl výbor na konci loňského roku představen v Brně. V textech, které Vašulka sám seřadil začátkem 60. let do ineditního sborníku najdeme motivy, k nimž se pak postupně vracel po celý život: propojenost násilí, smrti a technologií, radostná i hrozivá vize světa ovládaného stroji, vztah jednotlivce a společnosti, mýtus romantického umělce. Publikaci doprovází fotografie ze soukromého archivu rodiny Vašulkových, z archivu Jiřího Vanýska a sbírek ve správě Vašulka Kitchen Brno a Vasulka Foundation na Islandu.

 

Večer je připraven při příležitosti výročí narození B. W. V.