Praha – Falické trofeje na stěnách, lůno plné akátových trnů, prsa v průchodu nebo velkoformátové realistické kresby zobrazující koitus i porod. To nabízí výstava sochařů Terezy Holé a Hynka Skotáka v Galerii U Prstenu v Praze. Přesto nejde o samoúčelné šokující výjevy, autoři je zpracovali s citem pro materiál a smyslem pro nadsázku i poesii. Společným tématem je frustrace a vzdor únavě ze života.

„Práce Terezy Holé v sobě nabízí zajímavou ambivalenci. Obhajují mateřství jako přirozenou součást života a zároveň odhalují jeho temnou stránku. Ne vždy jsme schopni si přiznat, že je zdrojem zranění, psychického vyčerpání a opakovaného obětování se s výsledkem hrozící ztráty sama sebe,“ říká kurátorka výstavy Jana Písaříková.

Tereza Holá historické prostory Galerie U Prstenu využila k vybudování existenciální instalace s až mystickou atmosférou, Hynek Skoták jim dává co proto. Ať už polystyrenovou stěnou, kterou „zateplil“ starobylý prostor, polyuretanovými trofejemi nebo betonovými prsy, které nahmátnete v šeru místo zábradlí. „Stavební materiály a potřeby se pro něj staly základní matérií k tvorbě konceptuálně laděných děl. Odlitky různých typů trubek, rour a dalších stavebních zbytků tak zkomponoval do přehlídky trofejí, která v místnosti s krbem budí dojem kuriózní zámecké síně,“ popisuje Jana Písaříková.