Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara pořádá každoroční Mezinárodní fotografické symposium a výstavu, které organizuje Vojtěch Aubrecht, Štěpán Grygar a kurátor Jan Van Woensel. S oslavou letošního jubilejního 10. ročníku přichází také nový název: Hranice.

 

Podrobný program symposia, které se uskuteční od 24. do 26. listopadu najdete na webové stránce fakulty. Symposium bude možné sledovat online na YouTube kanále fakulty.

 

Název Hranice nejlépe odráží původní záměr projektu: zviditelňovat a reflektovat formální a koncepční identitu fotografie vytvořením dynamicky se rozvíjejícího kolektivu umělců, fotografů a studentů. Projekt od svého založení v roce 2011 podporuje osobní přístup a vytváří inkluzivní komunitu sdílející odborné znalosti.

 

Tématem 10. ročníku je čas. Pro svou nehmatatelnost, všeobecnou závaznost i nemožnost mu uniknout čas inspiroval umělce, filozofy, spisovatele, básníky, hudebníky, filmaře, fyziky, léčitele, duchovní vůdce hlásající svépomoc i cestovní kanceláře. Když řecký filosof Hérakleitos kdysi prohlásil, že „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, protože nebudeš stejným člověkem a nebude to stejná řeka,“ jasně vyjádřil, že příroda, lidé i zkušenosti podléhají neustálému, byť sebepomalejšímu, procesu změny. Poznatek, že všechno plyne a že čas je nevratný, se promítá i v improvizovaném jazzovém proudu vědomí beatnika Jacka Kerouaca, v osm hodin a pět minut trvajícím němém artovém filmu Empire Andyho Warhola či v monumentálním díle La Ribaute Anselma Kiefera, o kterém Sophie Fiennes natočila dokument Over Your Cities Grass Will Grow. Pro trvalá umělecká díla je čas mnohdy niterným leitmotivem i kontextem zároveň. Jak se ale k tomuto tématu má postavit fotografie, médium ze své podstaty ukotvené v čase?

 

HRANICE: ČAS

Vystavující: Ewa Bobrowska (PL), Tina Frank (AT), Chris Fraser (USA), Roei Greenberg (IL), Jana Hojstričová (SK), Yikuan Hu (CN), Libuše Jarcovjáková (CZ), Lee Ranaldo (USA), Mark Yashaev (IL)

Kurátor: Jan Van Woensel

 

Druhá část výstavy je k vidění v pražské Galerii Nová Síň do 4. prosince.