Přednáška skotského malíře, kreslíře a profesora na Edinburské akademii výtvarných umění Iaina Pattersona o tvorbě Charlese Rennie Mackintoshe. Iain Patterson se zaměří i na srovnání přístupu k navrhování architektury Charlese Rennie Mackintoshe a Ludwiga Miese van der Rohe. „Jak se tento mimořádný architekt a designér stal hybatelem konce 19. století? Velmi rychle se etabloval jako „kompletní“ návrhář, se snahou zanechat svůj otisk v každém aspektu architektury – exteriéru i interiéru, od osvětlení až po nábytek v ložnici. Byl také jedinečným a originálním malířem a grafikem. Jeho talent nadále zůstává v moderní historii architektury zcela výjimečným.“

 

Iain Patterson učil třicet let na Fakultě kresby a malby na Edinburské akademii výtvarných umění (Edinburgh College of Art – ECA). Specializoval se na výuku kresby podle modelu, anatomickou kresbu a malířskou kompozici od prvních ročníků až po postgraduální studenty. Vždy projevoval velký zájem o kariéry svých studentů a fungování uměleckých organizací, zejména pak galerie New 57 Gallery (1968–1974). Je zakládajícím členem a bývalým předsedou Collective Gallery v Edinburghu. Nyní, po odchodu z ECA do penze, plánuje Iain Patterson věnovat mnohem více času své vlastní umělecké činnosti v ateliéru v East Lintonu. Celých patnáct let přestavoval tradiční domek na Hebridách a vášnivě se zajímá o vernakulární architekturu a improvizovanou hudbu.

 

Přednáška proběhne v angličtině a bude tlumočená do češtiny.

 

Přednáška je organizována ve spolupráci s ostravským Kabinet architektury, v rámci 11. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění „Archikultura 2019“.