Jakub Hvězda: Bez názvu, akryl na plátně, 60x190 cm, 2019

Výběr nové série obrazů moravského rodáka, absolventa malířství na bratislavské VŠVU, který se zabývá abstraktním médiem jako takovým.

 

/Autorův text:/

„Poušť“ zde slouží jako metafora pro amorfní prostředí, jež ukazuje na „beztvarou“ smyslovou skutečnost, která dává přednost znakům a zvukovým značkám a jejich pořadí. „Vidění” je zde více sukcesivní, prostor „viděného” je členitější a často přerušován. Nejde zde o optickou mimésis, i když určité vizuální asociace obrazy záměrně vyvolávají. Tyto asociace jsou však spíše jakýmisi vzpomínkami, fantaziemi či optickými klamy, jakousi vizuální „fata morgánou“. V divákově pohledu obrazy ožívají a obrací ho k těmto vnitřním zdrojům. 

Barva, tvar, linie, textura jsou věci, které v autorovi vzbuzují jeho vizuální citlivost. V obrazech tak vzniká barevná textura, jež připomíná rozličné fragmenty z našeho bezprostředního okolí. Pohled se vždy „zapíchne” do jedné věci, pak do druhé, nevidíme celek najednou. Barevná skvrna se tak v divákově oku neustále mění a obrazová skutečnost rozehrává formální dynamiku malby.

 

Jakub Hvězda

*1990

 

Vzdělání:

2010-2016 Vysoká škola výtvarných umení, 4. atelier, prof. Ivan Csudai, Bratislava

2006-2010 Střední škola umění a designu, obor malba, doc. Petr Veselý, Brno

 

http://jakubhvezda.blogspot.com/ 

 

Kurátor: Jan Karpíšek