Rok 2015 je pro Jiřího Šalamouna rokem jeho osmdesátin. V GASK představíme jeho filmovou, animační, plakátovou tvorbu, knižní i volnou tvorbu.

K výstavě vyjde i obsáhlá monografie Jiřího Šalamouna, která jej vedle obrazového materiálu představí i jako básníka a esejistu.

Kromě plakátů, které jsou spojeny s filmy, si Šalamoun vytvářel pro řadu vlastních výstav autorské plakáty, spolupracoval s Divadlem za branou, v devadesátých letech pak vytvořil několik osobitých plakátů pro Stavovské divadlo v Praze a Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Z jeho filmové tvorby je asi nejznámější seriál televizních večerníčků o Maxipsu Fíkovi, který se objevil v roce 1977, na ten pak navázala řada knížek, rozvádějící psí příběhy.

Výstava představí ale i jeho kresby k animovaným filmům Sestřeničky, k melancholickému filmu Láááska a dalším. Představíme ilustrace k Hlemýždi Čilišnekovi Pavla Šruta, k Argilliho Deseti městům, k pohádkovému hororu o únosu princezny Violínky W. Źukrovského i dalším knihám, jako je Saroyanův Tracyho tygr, Tolkienův Hobit a Pan Tau Oty Hofmana.