V páté sezóně broumovské Dětské galerie Lapidárium připravují výstavy pro děti pedagogové vysokých uměleckých škol. Nejinak tomu bude i o prázdninách. Od června do září bude k dětem „promlouvat“ docent Fakulty umění Ostravské univerzity a vedoucí ateliéru videa, multimédií a performance Jiří Surůvka.

  

Jak název napovídá, těžištěm jeho projektu je remake reálného klepadla na koberce, zapomenuté atrakce domovních dvorů, doprovázeného sérií instruktážních obrázků napovídající datové generaci školáků, kterak tento „pravěký“ nástroj bytové očisty a zároveň oblíbený herní artefakt opět implantovat do svých volnočasových aktivit.

  

Výstava Jiřího Surůvky má být nesentimentálně bilanční. Celé léto bude jejím prostřednictvím vzpomínat na dětství a konfrontovat svá dětská přání s realitou let, která následovala, nevyhýbajíc se při tom ani bídných 80. letům. Směs umění, instalací z nalezených předmětů z dětství a záznamů života s uměním bude sice opatrně pesimistická, ale jak naznačuje přítomnost figuríny Matky Batmanky s malým Batmaňátkem v náručí, stále doprovázena vidinou nadějného očekávání.

  

kurátor: Radek Wohlmuth