Ilustrace Marek Meduna. 2019.

@ LES. Společenství pro pěstování, teorii a umění

 

Lesní pozemek u obce Písečná, Ústí nad Orlicí

Kapacita je omezena, PROSÍM REZERVUJTE SI SVÉ MÍSTO na emailové adrese: adela@are-events.org

 

Vezměte si s sebou vlastní stan nebo spacák (na místě bude vojenský stan), jídlo, tekutiny kromě vody, ešus, talíř, hrnek, lžíci nebo cokoliv uznáte za vhodné. Mobilní sprchy a lesní toaleta budou zajištěny.
V roce 1973 se ocitla na žebříčků bestsellerů New York Times v oblasti literatury faktu kniha, která prohlašovala, že rostliny jsou vnímavé bytosti, které mají emoce, dávají přednost klasické hudbě před rock’n’rollem, a jsou schopny reagovat na nevyslovené myšlenky lidí na stovky kilometrů. Kniha “Tajný život rostlin” Petera Tompkinse a Christophera Birda představila okouzlující směsici šarlatánských experimentů a mystických prí̌rodních rituálů a legitimní vědy o rostlinách, a zachytila představivost společnosti v době, kdy hnutí New Age prosakovalo do hlavního proudu myšlení.

Nejpamátnější pasáže popsaly experimenty bývalého C.I.A. polygrafního experta, Cleva Backstera, který v roce 1966 z rozmaru připevnil galvanometer k listu dračince, pokojové rostliny, kterou měl ve své kanceláři. K jeho úžasu Backster zjistil, že pouhou představou situace, že je dračinec vystaven ohni, je schopen přinutit rostlinu zvednout jehlu polygrafického přístroje a zaznamenat nárůst elektrické aktivity, která ukazuje, že rostlina cítí stres. Autoři se ptali “Mohla rostlina číst jeho mysl?” Backster měl pocit, že musí vyběhnout do ulic a křičet do světa „Rostliny mohou myslet!“ (Michael Pollan, The Intelligent Plant, The New Yorker, 15. 12. 2013.)

 

Naším zájmem je všímat si tohoto decentralizovaného způsobu myšlení a komunikace v době, kdy se stále větší část aktivní společnosti snaží podrývat hierarchická uspořádání a přijmout zodpovědnost za klimatické změny na naší planetě. Zatímco australská bioložka Monica Gagliano předložila řadu průkazných experimentů dokládajících kognitivní schopnosti rostlin, včetně vnímání, učení, paměti a vědomí, její odpůrci, například kalifornský botanik Lincoln Taiz, argumentují tím, že rostlinná neurobiologie je poháněna environmentální krizí, která znamená narůstající hrozbu pro život na Zemi.

 

Představujeme si les jako komunikující a spolupracující společenství organismů různých druhů a chceme společně této řeči (znovu) porozumět a najít tak způsob, jak zachránit naše vztahy a životy na Zemi.

 

Přijďte s námi – umělci, teoretiky, kurátory, sociology, znalci rostlin a hvězd – o víkendu 26. – 28. července hovořit, dívat se, poslouchat, vařit, jíst a být mezi druhými v lese, který jsme vyjmuli z hospodářské správy a věnujeme ho společnému zkoumání naší provázané existence.

 

 

Program připravily Zuzana Blochová, Edith Jeřábková, Barbora Kleinhamplová, Adéla Korbičková, Eva Koťátková a Tereza Porybná.

 

Na programu se budou podílet bylinkářka Vendula Litterová, kurátorky Borbála Soós, Tereza Jindrová a Veronika Čechová, Karina Kottová spolu s Piotrem Sikorou, herečka Sára Märcová, filmová teoretička Tereza Castro, Jožka Čermák, zakladatel spolku Pago Pago, umělci a umělkyně Anetta Mona Chişa, Jiří Kovanda, David Fesl, Denisa Langrová, Ruta Putramentaite, David Střeleček, Jonáš Richter, Matěj Pavlík, Vojtěch Märc a Jan Kolský a lektoři meditace Vipassana Jonathan Preboy a Anna Scharfenberg.

>>Lokace<<

 

*

Podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. města Prahy, společnost GTL a Atanasios Iliopulos, PRO-BIO, Dobrá farma, Ekofarma Horní Ředice, Svobodný statek na soutoku, Zahrada Černíkovice

 

Poděkování: The Emblem Hotel