Julia Gryboś a Barbora Zentková jsou polsko-slovenská umělecká dvojice působící v Česku, na Slovensku a Německu (Berlín). Jejich tvorba vychází z malby, v posledních letech se však zaměřují především na práci s textilem. Vytváří komplexní scénické prostředí, ve kterých své objekty často noří do ambientní, dronové hudby. Zvukovou část výstavy zkomponoval hudebník Jan Tomáš. Objekty představují kovové konstrukce rozmanitých tvarů vypletené přízemi, které autorky ručně odbarvovaly různými druhy čaje. 

 

Využívají přitom způsoby tkaní nebo drhání, což jsou mimochodem techniky, jež má většina z nás v povědomí především jako polozapomenuté řemeslné praktiky. Toto jejich zaměření odpovídá zvýšenému zájmu současných umělkyň a umělců o materiály a technologie jako je textil, keramika nebo sklo, jež byly dlouho stranou zájmu. Julia a Barbora se každopádně zabývají textilem bez zjevné retro nostalgie, k níž by mohla svádět. Dokázaly si najít svůj původní koncept využití textilu v objektové tvorbě, v němž jsou zanesena aktuální společensko-kritická témata. 

 

Site-specific instalace v Galerii TIC kontinuálně navazuje na dlouho zpracovávané náměty, jakými jsou kolektivní únava a vyčerpání, jakožto výsledek odlidštěných podmínek neoliberalismu a jeho neustálého tlaku na výkon a produktivitu. Zájem umělkyň se v tomto případě ale přesouvá spíše k důsledkům tohoto fyzického a duševního vypětí, respektive k otázkám souvisejícím s uvolněním nahromaděného stresu a napětí, zpomalení a relaxaci.